My Favorite Movies


  bizzyjb's Rating My Rating
1
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
One of my favorite movies of all time. The acting all the way around is fucking superb, the story is great and the cinematography is awesome. Not to mention the mediocre budget that they had to work with. Terry Gilliam is a genius.
2
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Amazing movie, one of my favorites...it may disturb you...but you'd watch teenagers get their heads chopped off all day, and this is based on a true story...so watch it!
3
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
AHHHH!!! How have I not rated this yet!! Best movie ever :P
4
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
OH hell yeah, Johnny and Benicio bring the fuckin' house down...I love this movie so very much. Also, Hunter Thompson was a crazy man and this shit shows it...RIP Hunter.
5
Battlestar Galactica 2003,  Unrated)
Battlestar Galactica
Prelude to the best show on television...by far one of the best shows to ever be on television. (if not THE best)
6
Snatch 2001,  R)
Snatch
One of my FAVORITES, brought to you by the same people that did Lock, Stock and Two Smoking Barrels. Eventhough it's got a more Hollywood feel to it the production value is awesome and the cinematography with the choices of music are un-fucking-believable
7
Rounders 1998,  R)
Rounders
No matter how many times I watch it, the movie never gets old...I love the style. It's very laid back, but damn it's just a well-thought out movie
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Truly one of my favorites. Pitt, Norton and Carter are at their best...and hell, don't forget Meat Loaf!
9
The Departed 2006,  R)
The Departed
A really awesome movie, great in just about every way...can't really say a bad thing about it.
10
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Even if you can't get behind the scifi story, you have to give them credit for the amazing cinematography, scenes without cuts and pretty good acting. Personally I think this is probably the best movie of 2006.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments