My Favorite Movies


  Bizbeth's Rating My Rating
1
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
My favorite movie I love it, couldn't ask for a better cast or better dialogue in my opinion
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Super, utterly super. Morgan Freeman is brilliant as always and Tim Robbins shines. It's a beautiful story of friendship and the speech Tim does about always loving his wife and never showing her is heartbreaking. Plus the scene when Andy gets out into the rain is fantastic, you feel like you're with him. Fear can hold you prisoner, hope can set you free - such an amazing film.
3
Elephant 2003,  R)
Elephant
I love this film. It's so clever and chilling, even though all you really feel like your doing is walking behind people, but that's the beauty of it - we watch as though we are CCTV and it is beyond our control to try and prevent what is going to happen. I also love the fact that we're presented with a range of options as to why these boys acted the way they did but its never answered. The fact that they used normal teenagers in the role rather than actors was also a very brave move which, in my humble opinion, paid off as it added a more realistic feel and made the ending that little bit more tragic. I studied this film in media and now I love it, its just so flipping good, but a hard one to watch especially the end.
4
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
one of the best disney film ever made!! with some of the best music!
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I love this film and I love the book, I just don't lke the fact that Faramir is totally overlooked becasue I love him in the book. But yey for sam, Sean is outstanding in this film
8
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I love the tv show and I love the movie plain and simple. In my humble opinion, Joss Whedon is a genius. Although he deserves a slap for always killing the best characters off!
9
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
I loved this film!! Alan Rickman was brilliant and comical as the villian and he so got the best dialogue. Morgan Freeman also got the best lines. And Christian Slater was pretty hot back in the day. Brilliant film for when you feel down. And Bryan Adams as the theme song could it get any better?
10
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
How angry am I still that Matt Damon didn't get the oscar! He's amazing, the scene when he punches the wall over an over again is so good, it makes me cry. I just think this film is both funny and sad, with wonderful lines and a wonderful cast. Big thumbs up to both Matt and Ben for making an amazing movie (and Ben Affleck doesn't usually get thumbs up)
11
American Graffiti 1973,  PG)
American Graffiti
By far George Lucas' best work. This film is unbelievably clever. I love the way the four seperate narratives are linked together through the use of music, and I aslo love how the narrative is literally and metaphorically moved along by the use of cars and constant motion. I also think Harrison Ford's small role is cool.
12
Little Women 1994,  PG)
Little Women
I love the book and this adaptation is brilliant. I think Claire Danes is spectacliar in her final scene when she speaks about being left behind and going ahead, I cry everytime.
13
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
I love it and everytime I watch it I fall in love with it all over again. I think its just a brilliant, brilliant film.
14
Glory 1989,  R)
Glory
I love this film, it makes me cry and its tense but ultimatly I love it. I think the cast is amazing, Morgan Freeman is my favourite actor anyway but I just think the acting is outstanding. I also believe that Denzel Washington's best supporting oscar was one of the most deserved awards the academy has ever given out I think he's fantastic
15
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Oh my goodness what a good film. I actually expected to step out of the cinema into civil war that's how involved I was. The acting was amazing, especially from Djimon Hounsou. What made it so frightening and so upsetting is that it is actually real. It forces you to face the fact that these things go on in the world and that we could do this kind of thing to each other! It was harrowing to see. The worst parts were definatly the scenes with the child soldiiers.
16
Swing Time 1936,  Unrated)
Swing Time
Very funny and well acted by the brilliant Astaire and Rogers. Also worth every star in my opinion for Astaire singing 'The Way You Look Tonight' or 'Never Gonna Dnace' and their duet of 'What a Fine Romance'.
17
The Story of Vernon and Irene Castle 1939,  Unrated)
The Story of Vernon and Irene Castle
Personally I think this film is one of the most romantic and beautiful Fred and Ginger ever made together. I don't think it should be viewed as a musical, as this seems to be the reason a lot of people find fault with the film. It is more of a drama, and based on a true story which makes the whole film so much more tragic and bitter sweet.
Rogers shines wonderfully in this film with so much quiet emotion and Astaire really proves he is more than just a good dancer, but also a wonderful actor as well.
The dance in Paris when Vernon is on leave is probably one of the most romantic I have ever seen, the chemistry and body language between the two as they dance conveys how each character is feeling so much more than words ever could.
I'd highly recommend this film, I thought it was beautiful, honest and romantic. An acting truimph for Astaire and Rogers.
18
Deep Impact 1998,  PG-13)
Deep Impact
My favourite disastor movie. I love the entire cast in this film and I love Morgan Freeman's speech at the end.
19
VeggieTales: King George and the Ducky 2000,  Unrated)
VeggieTales: King George and the Ducky
One of the best ´Veggie Tales´in my opinion.
I just love the fact that they tell the story of David and Bathsheba by King George wanting someone elses rubber ducky, meaning Bathsheba becomes a rubbery ducky!
20
Emma 1996,  PG)
Emma
This might very well be my favourite Jane Austin movie. I think the way they tell the story is excellent and the whole cast is super. And extra points for Alan Cumming who I love and plays an excellent pompus vicar and for the very beautiful Jeremy Northam and Ewan McGregor.
21
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
St. Elmo's Fire
Everytime I see this film it makes me smile, fantastic cast, fantastic dialogue and an almost honest look at how life doesn't always turn out how you planned. But it has such a cheesy ending to keep you from being to depressed by the realisation.
22
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
One of my favourite teenage movies, I love it. It has a great soundtrack and a great story, plus Eric Stolz is kind of lovely and I can't get over Craig Sheffer (aka Keith Scott for the One Tree Hill fans out there) with that hair.
23
Mansfield Park 1998,  PG-13)
Mansfield Park
I really enjoyed this film, so much better than the Keira flipping knightley Pride and Pejudice. I love the bit at the end on the bench. I wish I had my own Jonny Lee Miller.
I also love the writings done by Fanny, because they are the actually short stories and history writing done by Austen herself as she grew up.
24
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
A beautiful and classic tale of friendship with such a sad but bitter sweet ending.
25
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
I love this film, one of Adam Sandler's better ones.
26
Elf 2003,  PG)
Elf
I love it, I love it, I LOVE IT!!! I laughed so much throughout this film, it's just so funny. Buddy the elf what's your favourite colour.
27
Dragnet 1987,  PG-13)
Dragnet
One of Tom Hank's early films and one I've loved since about the age of 11 and everytime I watch it even though I know the jokes are coming I still laugh.
28
Nicholas Nickleby 2002,  PG)
Nicholas Nickleby
I really enjoyed this film and I wasn't expecting too.
29
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
For those who don't seem to understand Idi Amin was a bad guy, he was a bloody dictator! And it's title although not explained fully in the film is because he once said he was 'The Last King Of Scotland'.
Anyway now the confusion is filled in, what a great look at such a tragic part of Ugandas history. I liked the fictional narrative mixed with the reality of one of the most cruel men in history, although sometimes it was this part of the narrative that brought it down, like James McAvoy's escape at the end. Because he wasn't ever a real person I felt his escape was rather a unrealistic and pointless part of the plot, but never mind.
The acting was without a doubt increadible, Whitaker really deserved his Oscar. Although James McAvoy I felt also should have been given more credit for his role, maybe I'm biased because I already think he's amazing anyway but he seems to have been overlooked. At least the public seem to have finally started to see him as the amazing actor he is.
My final comment, if you plan on watching this film on the plane like I did be warned you will squirm like mad towards the end.
30
Atonement 2007,  R)
Atonement
Absolutly fantastic. The direction and use of sound was amazing. I loved the sound of the typewriter at every dramatic point in the film, as if always bringing the trouble back to the fact Robbie gave the wrong letter and also that Briony is writing out the story again, tyring to make amends for the wrongs she did. So clever. Some of the scene changes, especially when moving between scenes of Robbie to ones of C were beautifully and abstractly done, especially when you heard one or the other whispering of their love over the changing scene.
James McAvoy was amazing as always, he just shone in this role. The pain Robbie felt throughout the film was evident and you just felt for him even more. Maybe it is my love for James that always makes me ask this but when will that boy even get nominated for an Oscar? Hopefully this year.
All three of the Brioy parts were played beautifully, from the spoilt thirteen year old who spoils Robbie's life through jealousy, to the eighteen year old who is just starting to really accept the terrible thing she did to an old woman who is dying and is finally ready to tell the truth before it is too late.
Keira Knightley doesn't do a bad job (and I'm not a fan of hers so that is actually pretty big praise) but I don't understand why she's been getting all the hype, James' performance was so much more powerful and heartbreaking and the story isn't even rightfully C's but more Briony's anyway.
31
Bobby 2006,  R)
Bobby
I cannot for the life of me understand why this film was over looked at the 2007 Oscars. Emilio Estevez did an outstanding job as writer/director for this film. And the cast was absolutly outstanding, even Heather Graham and Lindsey Lohan didn't manage to bring the film down.
The the cast (an amazing amount of famous names) did an unbelievable job, and brought life to each character the story followed. What with the likes of Freddy Rodriguez and Nick Cannon really giving the film the emotional heart, and really playing on the struggle of the Mexican and Black Americans of the time, and the likes of Shia LeBeouf and Brian Geraghty giving the film much needed comic relief, and the use of the old hotel vetrans played by Harry Belafonte and Anthony Hopkins, which really gave the setting of the film its own heart and background. Not to mention the use of actors who always put in a good performance, William H Macy for example.
But it wasn't just the use of actors and characters that made this film good, it was a mix of many things. The use of actual Bobby Kennedy footage was amazing, especially towards the end when he is doing his speech and they cut it together with shots of the film, and when they played 'Sound Of Silence' over it and cut together shots of political activism from the time, it gave the film such a sense of tragic loss, it made you see the kind of political unrest America was facing at the time of Bobby Kennedy and the hope he gave to millions of Americans.
The final scene was so powerful, especially with the Bobby Kennedy speech playing behind it, after the credits started rolling I actually felt as though it had just happened and I'd been wathcing it on the news.
Overall I would recommed this film in a heartbeat to anyone who likes well made films, especially looking at politcs or social issues, or just anyone who is interested about the events happening to everyday Americans when Bobby Kennedy was shot.
32
Orange County 2002,  PG-13)
Orange County
I love this film, as much as I love Colin Hanks though Jack Black kind of steals the show, as well as Ben Stiller in his guest appearance. The best line has got to be 'Got any beer coyote ugly?'
33
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
I loved this film. The cast was amazing and everyone had the best comic timing. Also it helps that Cary Grant is pretty darn sexy!
A classic for a very good reason.
34
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
Judy Garland what a legend. I just love this film, I can't really explain why, other that the amazing acting and the use of really catchy songs - and the heartbreaking rendition Judy does of 'Have Yourself A Merry Little Christmas'. I guess there is just something I find magical and uplifting everytime I watch it.
35
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
Bringing Up Baby
Grant's role in this rivals his in 'Arsnic And Old Lace' for my favourite so far, he was the perfect straight man, utterly hilarious! Hepburn put in a wonderful performance to as the feather brained hairess who falls for him!
Overall big laughs from start to finish, I throughly enjoyed it!
36
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Probably one of the best films I've seen in a long time. The comedy was amazing, and the way they challanged the normal genre rules was inspired, I mean Kilmer as the gay PI was just hilarious. Kilmer and Downey Jr bounced off each other perfectly and they had such good comic timing togther that I think I laughed more than I possibly could had anyone else been playing the leading roles. Downey Jr was especially well cast in his role, and delivered his narration excellently, and who knew Kilmer could pull gay and camp off so easily.
Definalty one I recommend, funny, clever and a really great watch!
37
Gone Baby Gone 2007,  R)
Gone Baby Gone
Excellently acted by all involved, Casey Affleck was just outstanding as the young, naive PI trying to find the missing girl - and ultimatly being placed the the hardest moral dilemma you can imagine. Amy Madigan also did an outstanidng job as the rather selfish and self centred mother of the missing girl, capturing the balance between the love she had for her daughter, but the selfish nature that stopped her from really being a mother to her.
The moral dilemma is still playing on my mind, it really forces you to question what you would do in that situation, what is really morally right to do in that situation, and even what you emotionally would think of as right. I still don't know where I would stand if I was placed in the same position.
Overall it was excellently directed, acted, filmed and told. The film not only presents you with this tragic story, yet challanges you with it as well and on some level I think you end up feeling for every character - from the selfish mother, the naive PI, to the dodgy detectives. You can see where each character is coming from, but whether that means the way they act and the decisions they make are correct is another matter, you may see what drives them to make the choices they do but you might not agree with the the end result.
38
You Were Never Lovelier 1942,  Unrated)
You Were Never Lovelier
Not the best Astaire movie but I did enjoy it. As always the dance numbers and songs were fantastic and the plot did have many funny moments but for me it just didn't have the same magic as 'Top Hat'.
39
Made for Each Other 1939,  PG-13)
Made for Each Other
In no way the best of old films, but it still has its charm. James Stewart, for one, is his lovely self, and the film has real emotion embedded within it. It deals beautifully with some of the problems marriages face when starting out, as well as having enough light humour to keep you entertained. Definatly worth a watch if you have a free Sunday afternoon.
40
He Died With A Felafel In His Hand 2001,  R)
He Died With A Felafel In His Hand
One of the funniest films I think I've ever seen.
See it, I loved it!
41
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
Fantastic film with great performances from the adorable and highly talanted Gael Garcia Bernal and Rodrigo De La Serna. With honesty, humour and heart I highly recommend this film to anyone.
42
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
Good Night, And Good Luck
So amazingly done I'm still a little overwhelmed both by the utter simple genius behind such a great work and thw subtle message it also holds for todays 'War On Terror' society. Clooney clearly knew where he was going with this piece and exactly how he was going to tell the story. I loved the simple use of the singer, and the fact that each time she was pictured singing it was with a very fitting anf typical song, I loved the dialogue, the use of black and white, the acting. I think I loved pretty much everything!
A film that won't be for everyone, but if you can keep up with the dialogue and the story and you can see the message that Clooney is trying to get across about the dangers of propaganda and being afraid of speaking out, then I think you at least have to admit that this film is put together remarkably, even if you hate the rest of it. I think it is obvious that I personally didn't, but then I always love seeing people try and make modern statements and at the same time show a particular similarity in history.
43
Top Hat 1935,  Unrated)
Top Hat
Loved it, loved it, loved it. I laughed so much and I love Fred Astaire.
44
Holiday Inn 1942,  Unrated)
Holiday Inn
I loved this film. As a huge Fred Astaire and christmas movie fan I never doubted I would, but it still took me by suprise how much I really loved it. The cast were brilliant, both Astaire and especially Crosby (Who I loved in this film. I would have taken him home lol) made movie magic and bounced off each other superbly. Also with great musical numbers by Crosby and wonderful dancing as ever by Astaire what more could you want?
45
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
If you don't take it at face value as a historical piece that is correct (because it is anything but) then it is actualy very enjoyable. Fox does its best to take on Disney, even to the event of taking a real event and painting it in a much more happy and fairytale light than the real life story. The music and animation is good and you can't help but laugh and smile at the childish enjoyment it presents you with.
46
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
This film is hands down one of the best films ever made
47
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
How can anyone hate this film? It has everything you could ever want, giants, fencing, big hamester type creaters, an evil prince, true love!! I love it I love I love it. 'This is true love, do you think this happens everyday?'
48
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
I love this film, sooooo much. It makes me laugh, I love their version of The Lords Prayer, I love the song about Jamica having a bobsliegh team, and I love the rhyme they say before setting off on each run. I love this film, also double point for John Candy who I love.
49
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Could this film be any better? With Sean Austin and Corey Feldman and pirates, treasure, gadgets etc. I don't know a person alive who saw it when they were children and didn't want to be a part of The Gonnies
50
Lover Come Back 1961,  Unrated)
Lover Come Back
My sister told me if I didn't enjoy this film we would no longer be able to be sisters so I guess it's a good thing I loved it. I thought everything about this film was brilliant from the chemistry to the dialogue, and from how good looking Rock Hudson was to Doris Day's outfits (especially those hats!) Highly recommended to anyone.
51
Brick 2006,  R)
Brick
I was blown away, I really was. A great new spin on the teen high school genre, and the cross genre hybrid with film noir was inspired!
I loved the play on both genre type character, hence the VP is like the detective. I also loved the costumes, they looked so film noir yet modern as well, and the camera work was absolutly spot on!
Joseph Gorden Levitt and Noah Fleiss acted their hearts out, I'm suprised they haven't had more credit for this film!
Overall a film I would definatly recommend you do not over look, but be warned, you have to have your full concentration on this film if you want to have the slightest clue about what is going on!
52
Once 2007,  R)
Once
Such a beautiful and simple film, with amazing music. Some of the songs were unbelievably beautiful.
I also loved the how simple the camera work was, it sometimes felt more like a fly on the wall music documentary than a film, and that fit perfectly with the whole tone and story of the movie.
Overall I really recommend it, so simple and yet so beautiful it should take your breath away.
53
Garden State 2004,  R)
Garden State
I love this film, funny, romantic, depressing and brilliantly acted.
54
A Mighty Heart 2007,  R)
A Mighty Heart
A film, that in my humble opinion, was nearly flawless. The acting, the dialogue, the camera work, the lighting, the way this tragic, true life event was dealt with and told by all involved, just all came together to create something rather remarkable, hard hitting and topical.
Jolie was utterly fantastic, I never once felt like I was watching an actress play a part, for me she became Mariane Pearl, a woman desperate to find her husband before it is too late. The scene when she finally learns that Danny is dead and she just screams was so incredibly powerful that it sends shivers down my spine just thinking about it. But as great as Jolie's performances was we shouldn't let it over shadow the rest of the supporting cast who were all equally amazing, especially Irfan Khan as the agent heading up the investigation from Karachi's end.
The use of the camera work felt more like we were watching a fly on the wall documentary rather than a Hollywood film, which obviosuly fit the whole purpose of the film a lot better, but for me it went beyond even that. By making it feel like it was a documentary it actually made me feel like I was watching these dreadful events unfold right before my eyes, only in my case I already knew the tragic ending and there was nothing I could do to stop it from happening.
Some of the dialogue was just outstanding, and went a long way in showing what an amazing woman Mariane Pearl really is, but then again the whole tragic story shows what an incredible woman she is. The scene when everyone who was involved in trying to save Danny sit down and eat together on her last night before she leave is just so moving, particularly her speech. It just really inspired me, the whole tragic story had a kind of brilliant, inspirational point to it. I mean the fact that Mariane is still a journalist today, she is still fighting for the same ideals that her and Danny shared, she isn't bitter, really show how even a tragic loss like Mariane's can't break you if you don't allow it. In the end I think that was the best tribute to both Danny and Mariane the film could have shown. That a good man died for just trying to stand by his ideals and beliefs and for fighting to make the world better, but his wife still doesn't give up on that belief.
I also don't think the film really needed the last line 'This film is for Adam' because I don't know about anyone else, but the whole way through the film I had in the back of my head if it has this effect on me how will it effect Adam when he is old enough to watch it and to understand what it shows about his parents. That said I am glad it was the last line because I think it just helped to bring the whole message of the film home to the audience, just in case someone had forgotten whilst sitting there that this tragedy actually happened to real people, and it is still effecting people today.
Overall it is just a tragic, beautiful, and inspiring film.
55
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
I love this film. Every girl I know loves this film. It has a brillaitn cast, funny lines, and Paul Rudd could it be any better?
56
Africa United 2010,  Unrated)
Africa United
The only way I can describe this film is by saying it is utterly and completely African - it has the true spirit of the African people behind it. It deals with some incredibly serious issues, AIDs, child soldiers, trafficking and the sex trade of teenage girls, and yet I did not leave the cinema feeling sad - because it had this remarkble African spirit surrounding it, with the ever powerful and optmistic voice of the continent .
The acting was incredible, particularly from Yves Dusenge, the scenery as they move from country to country is breathtaking, the use of colour and music is vibrent and very much reflective of the culture - and the use of animation for the story the children were telling each other was perfect.
I fail to understand why this film has got so many terrible reviews, maybe I am biased due to my love of Africa and its ability to deal with increbily sad and compex issues with such a kind hearted nature and a determined heart of a people unwilling to give up on hope and love and peace.
But I really don't think that is it, I just think most audience failed to grasp the message of the film - that these things are happening in the world, and to children, but even with this darkness there is still hope. And that is what I took away from this film, hope - and an even stronger love for Africa.
57
He Said, She Said 1991,  PG-13)
58
True Grit 2010,  PG-13)
True Grit
Brillant, beautiful, moving and well acted - this film instantly became one of my favourites. The cinematography is fantastic, the music is haunting, and the final scenes were both moving, and beautifully directed. The film also unearthed several layers of emotions - from pity and anger, to slight humour - and I think part of that was down to how believable the characters actually were.
The casting was spot on, and Hailee Steinfeld far and away outshone everyone else on screen, which is saying something.
I would recommend this film in a heartbeat, as in my humble opinion it is a cinematic masterpiece.
59
Gigi 1958,  G)
Gigi
I loved this film. I thought the acting was great, the story was funny, the charatcers were likable and the musical sequences were fantastic.
It left me with the type of feel good feeling only musicals can give you :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments