My Favorite Movies


  birkirb's Rating My Rating
1
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
2
The Great Escape 1963,  Unrated)
3
The Godfather, Part II 1974,  R)
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
5
Adaptation 2002,  R)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
7
Papillon 1973,  PG)
8
Blade Runner 1982,  R)
9
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
10
Aliens 1986,  R)
11
Groundhog Day 1993,  PG)
12
Dead Poets Society 1989,  PG)
13
Full Metal Jacket 1987,  R)
14
Gone With the Wind 1939,  G)
15
Seven (Se7en) 1995,  R)
16
The Princess Bride 1987,  PG)
17
GoodFellas 1990,  R)
18
The Usual Suspects 1995,  R)
19
The Silence of the Lambs 1991,  R)
20
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
An intensely atmospheric journey through a real world drama and it's fantastic shadow world.
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
22
Finding Nemo 2003,  G)
23
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
24
Pitch Black 2000,  R)
25
Predator 1987,  R)
26
Back to the Future 1985,  PG)
27
The Sound of Music 1965,  G)
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
29
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
30
The Matrix 1999,  R)
31
Pulp Fiction 1994,  R)
32
Forrest Gump 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments