My Favorite Movies
| Birdie1968's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 2 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 4 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 5 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 6 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 7 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 8 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 9 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 10 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 11 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 12 |
Grease 1978, PG) |
|
| 13 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 14 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 17 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 18 |
Angels in the Outfield 1994, PG) |
|
| 19 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 20 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 21 |
Above the Law 1988, R) |
|
| 22 |
8 Seconds 1994, PG-13) |
|
| 23 |
9 1/2 Weeks 1986, R) |
|
| 24 |
8 Mile 2002, R) |
























