My Favorite Movies


  bioosa621's Rating My Rating
1
The Butterfly Effect 2004,  R)
2
Léon (The Professional) 1994,  R)
3
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
4
The Dreamers 2003,  NC-17)
5
Psycho 1960,  R)
6
Cold Mountain 2003,  R)
7
The Others 2001,  PG-13)
8
Ten 2002,  Unrated)
9
Eyes Wide Shut 1999,  R)
10
Lost Highway 1997,  R)
11
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
12
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
13
Cube Zero 2004,  R)
14
Annie Hall 1977,  PG)
15
The Shawshank Redemption 1994,  R)
16
Love Story 1970,  PG)
17
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
18
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
19
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
20
A Short Film About Killing 1987,  Unrated)
21
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
22
A Short Film About Love 1988,  Unrated)
23
Stealing Beauty 1996,  R)
24
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
25
Malena 2000,  R)
26
Fireworks Wednesday (Chaharshanbe-soori) 2006,  Unrated)
27
Bitter Moon 1992,  R)
28
Viva Zapata! ,  Unrated)
29
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
30
Shrek 2001,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments