Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bioness's Rating My Rating
1
Godzilla - Tokyo S.O.S. 2004,  PG)
2
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
The final closing for one of the best animes out there, however it would be suggested that you watch all 51 episodes of the show beforehand, or else it will most likely not make any sense
3
Bleach: Memories of Nobody 2006,  Unrated)
Bleach: Memories of Nobody
definitely a must see movie if you love bleach, I love the plot and the character Senna and how she is portrayed, the final battle is also very entertaining and action packed
4
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass )
this is the story of the mystical princess kaguya from the story of the bamboo cutter, this is a great movie that will have you gripping your seats, any inuyasha fan must see this, also what is up with naraku's "death" and these strange happening
5
Gamera 3: Revenge of Iris 1999,  Unrated)
Gamera 3: Revenge of Iris
a great movie that will tear that stereotype of the children loving Gamera to shreds as the giant jet powered turtle destroys entire areas to finally get rid of those giant birds known as Gyaos, but what he doesn't know is that a deep hatred for him has created a new monster that surpasses even Gamera's strength, Iris
6
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
if you are a fan of the show involving four foul mouth boys then you need to see this, not only is this a movie that will kick the show right square in the nuts, and we'll finally get to see what kenny really looks like under that hood
7
Godzilla Vs. Biollante 1989,  PG)
Godzilla Vs. Biollante
Great movie, with an ending that would later tie together with the ultimate death of the heisei's godzilla, add on to that Biollante is my favorite godzilla monster of all time
8
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
scares, chills, thrills with tons of backbreaking humor
9
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler)
easily a great addition to any inuyasha fan's collection focusing on the clash of power between the swords of heaven, hell, and earth, and the story behind Inuyasha and Sesshomaru father
10
Godzilla: Final Wars 2004,  PG-13)
Godzilla: Final Wars
truthfully not the best way to end the millennium series, but awesome nevertheless, they just kinda focused far too much on the human fights and not what we came to see giant monster battles, godzilla will have to face over a dozen monsters in order to save the world so that he may destroy it
11
American Pie 1999,  R)
American Pie
the overall best teen movie out there, a great plot that had an ending that you would both expect and be very very surprised with
12
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
definitely one of the best disney animated movie out there, join lilo in her search for friends and what she got...well it is something, a must see by my accounts and a movie for all to enjoy
13
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door)
with an appearance of a devious figure with devastating plans for halloween, Spike and his crew have there hand full and will definitely give you a wild rush
14
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I thought it was a Perfect movie to wrap up the series, the showdown against the all powerful pheniox
15
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Suspense and mystery involving the case of Jesus with his secret wife Mary Magdalene and the royal bloodline
16
Pokemon - Destiny Deoxys 2005,  Unrated)
Pokemon - Destiny Deoxys
Deoxys a being from space that comes to earth destroying and taking anything that moves, but what for? this is an awesome movie for all those fans of the game and show, in following the secret of Deoxys

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments