My Favorite Movies


  BInch1's Rating My Rating
1
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
the first movie to leave me in awe
2
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
first movie i ever loved
3
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
made me realize Sean Penn's genius
4
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
made me cry...seriously everytime
5
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
It blew my mind
6
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
...not only can Luc Besson direct and bring out the best of actors in a movie...he can write a damn good on too...a must see...
7
Fiddler on the Roof 1971,  G)
8
Scent of a Woman 1992,  R)
9
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
...when i went to see this movie in the theatres...when the film ended i looked around the theatre and not a single person moved...they were thinking about what they just saw...that is what a movie is suppose to do to a person...
10
The Big Lebowski 1998,  R)
11
American History X 1998,  R)
American History X
...so real...so frightening real...so really great...
12
Batman 1989,  PG-13)
13
Animal Crackers 1930,  G)
Animal Crackers
...is there anyone funnier than Graucho...or any of the marx brothers...
14
Annie Hall 1977,  PG)
15
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
...classic...always will be...it doesn't get better than this in crime comedy...
16
The Silence of the Lambs 1991,  R)
17
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
18
Night of the Living Dead 1968,  R)
19
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
20
The Birds 1963,  PG-13)
21
Jaws 1975,  PG)
22
A Hard Day's Night 1964,  G)
23
Yellow Submarine 2012,  G)
Yellow Submarine
...where many beatles film have grown old in time...A Hard Day's Night and this are the only ones who stand the test of time...
24
The Exorcist 1973,  R)
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
26
Dawn of the Dead 1978,  R)
27
Halloween 1978,  R)
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
29
The Shining 1980,  R)
The Shining
here's genuis...
30
The Evil Dead 1981,  R)
31
Scarface 1983,  R)
32
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
33
Day of the Dead 1985,  Unrated)
34
Beetlejuice 1988,  PG)
35
Say Anything... 1989,  PG-13)
36
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
37
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
38
Dogma 1999,  R)
39
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
40
Robin Williams: Live on Broadway 2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments