My Favorite Movies


  bilow's Rating My Rating
1
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
saw this movie in grade 8 and still love it














read the book and saw the movie in grade 8 still love it
2
Salsa 1988,  PG)
Salsa
robby rosa and rodney harvey need I say more














I wanted to this movie mainly for Robby Rosa and music. R.I.P. Rodney Harvey. You left the world too soon.
3
Last of the Dogmen 1995,  PG)
Last of the Dogmen
Tom Berenger.














Tom Berenger, Barbara Hersey and the scenry need I say more.Plus it was filmed in town Ive gone.
4
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
Coal Miner's Daughter
I loved Country music even back than
5
Flicka 2006,  PG)
Flicka
Tim Mgraw














Saw this movie with a friend mainly for Tim McGraw was in it. We both fell inlove with it. We cried,we laughed, we cheered and we even had to look away for one short scene
6
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
Friday Night Lights
tim magraw














I dont watch football and highschool football up in canada isnt really a big deal as ive seen in the United States or I dont think it is. I once again had to see this movie for Mr.Tim Mc Graw. It was a good show I ended up buying it
7
Escape to Witch Mountain 1975,  G)
Escape to Witch Mountain
a childhood favorite
8
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
i watch this every Oct 31st
9
Little Darlings 1980,  R)
Little Darlings
my first real crush i was 8 and it was due to matt dillon





i saw this movie when i was about 8 and fell so inlove with Matt Dillon.lol
10
The Pirate Movie 1982,  PG)
The Pirate Movie
i like music














remembered the name but now i remember the show now. wouldnt mind seeing it now as an adult
11
Tex 1982,  PG)
Tex
i saw this movie with my older sister.still one of my fav movies
12
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
this show freaked both my friend and i out when we first saw it.want to own as now im really interested in what was in the movie
13
Billy Ray Cyrus Live 1992,  Unrated)
Billy Ray Cyrus Live
ive been a billy ray fan since achy breaky heart. want to see this
14
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
The Perfect Storm
saw this in the movie theater when it came out. Watched it on a Huge screen and actually got seasick from watching some scenes














saw this movie when it first came out at the movie theaters. It was surround sound and on HUGE screens. I love it as its a true story and has a love story in it. What i didnt like is that I actually got sea sick from watching it.Its yet another movie Id watch over and over again
15
Red Dawn 1984,  PG-13)
Red Dawn
I was 12 when this movie came out and to be honest it Freaked me out.
16
Race to Witch Mountain 2009,  PG)
Race to Witch Mountain
cant wait to see this one
17
Escape to Witch Mountain 1995,  Unrated)
Escape to Witch Mountain
it Again. Fan of the series
18
Return from Witch Mountain 1978,  G)
Return from Witch Mountain
i saw it yrs ago when it first came out and i cant wait to see it again
19
The Adventures of the Wilderness Family, Part 2 1977,  G)
20
Mountain Family Robinson 1979,  G)
21
Swiss Family Robinson 1960,  G)
22
Grizzly Mountain 1997,  G)
Grizzly Mountain
Ive been a fan of Mr.Grizzly Adams aka Dan Haggerty since I was a child watching Grizzly Adams
23
Escape to Grizzly Mountain 2000,  G)
Escape to Grizzly Mountain
see why i watched the first one
24
Table for Five 1983,  PG)
25
The Champ 2005,  PG)
26
August Rush 2007,  PG)
August Rush
ive seen it, i saw it, ive got it and i watch it alot
27
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
i had to see this movie mainly due to the sexist man in the world Sam Elliot.LOL I watched with a friend and loved it.
28
Enough 2002,  PG-13)
29
A Letter from Death Row 1998,  R)
30
Road House 1989,  R)
Road House
saw it love it due to Patrick Swayze and So Sexy Sam Elliott
31
The Heavenly Kid 1985,  PG-13)
The Heavenly Kid
This is yet another show I watched a kid I was 13 when it came out. Think I will rewatch as an adult again
32
The Barber 2001,  R)
The Barber
it only got BIG marks due to it was filmed in Revelstoke. A town i still love and miss














The reason why I rated this movie is mainly as its filmed in a town I lived on and off for 21 yrs. Its a slow movie but seeing the town i love the most in the world Revelstoke Bc Canada makes up for it
33
I Know My First Name Is Steven (The Missing Years) 1989,  Unrated)
34
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
love it too another of my most fav movies
35
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
didnt think Id like it but I ended up liking it Alot
36
Chances Are 1989,  PG)
Chances Are
Just watched this movie.Im a sucker for movies like this.
37
The Wrestler 2008,  R)
38
The Blind Side 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments