Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bikkja87's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
3
The Ring 2002,  PG-13)
4
The Grudge 2004,  PG-13)
5
The Grudge 2 2006,  PG-13)
6
The Ring Two 2005,  PG-13)
7
The Green Mile 1999,  R)
8
Grease 1978,  PG)
9
Pretty Woman 1990,  R)
10
American Pie 1999,  R)
11
American Pie 2 2001,  R)
12
Spider-Man 2002,  PG-13)
13
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
14
Freddy vs. Jason 2003,  R)
15
Full Metal Jacket 1987,  R)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
17
Finding Nemo 2003,  G)
18
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
19
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
21
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
22
Good Will Hunting 1997,  R)
23
Insomnia 2002,  R)
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
26
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
27
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
28
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
29
Gladiator 2000,  R)
30
The Matrix 1999,  R)
31
King Kong 2005,  PG-13)
32
Sin City 2005,  R)
33
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
34
Jurassic Park 1993,  PG-13)
35
101 Dalmatians 1996,  G)
36
The Mummy 1999,  PG-13)
37
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
38
Van Helsing 2004,  PG-13)
39
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
40
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
41
Sleepy Hollow 1999,  R)
42
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
43
Crank 2006,  R)
44
I, Robot 2004,  PG-13)
45
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
46
Independence Day 1996,  PG-13)
47
Signs 2002,  PG-13)
48
The Jungle Book 1967,  G)
49
Dumbo 1941,  G)
50
Peter Pan 1953,  G)
51
Bambi 1942,  G)
52
Bambi II 2006,  G)
53
The Lion King 1994,  G)
54
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
55
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
56
Twister 1996,  PG-13)
57
Volcano 1997,  PG-13)
58
Troy 2004,  R)
59
Kingdom of Heaven 2005,  R)
60
Schindler's List 1993,  R)
61
The Last Samurai 2003,  R)
62
Cars 2006,  G)
63
Monsters, Inc. 2001,  G)
64
Madagascar 2005,  PG)
65
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
66
Black Hawk Down 2001,  R)
67
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
68
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
69
Fantastic Four 2005,  PG-13)
70
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
71
Garfield - The Movie 2004,  PG)
72
Flightplan 2005,  PG-13)
73
Panic Room 2002,  R)
74
Mission Impossible 1996,  PG-13)
75
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
76
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
77
Batman & Robin 1997,  PG-13)
78
Batman Forever 1995,  PG-13)
79
XXX 2002,  PG-13)
80
Underworld 2003,  R)
81
Hulk 2003,  PG-13)
82
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
83
Blade: Trinity 2004,  R)
84
Man on Fire 2004,  R)
85
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
86
Deep Blue Sea 1999,  R)
87
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
88
King Arthur 2004,  PG-13)
89
Bride of Chucky 1998,  R)
90
Seed Of Chucky 2004,  R)
91
The Island 2005,  PG-13)
92
Doom 2005,  R)
93
Resident Evil 2002,  R)
94
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
95
Poseidon 2006,  PG-13)
96
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
97
Alexander 2004,  R)
98
Domino 2005,  R)
99
Elektra 2005,  PG-13)
100
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
101
Sahara 2005,  PG-13)
102
Swordfish 2001,  R)
103
Cold Mountain 2003,  R)
104
Hero 2002,  PG-13)
105
The Beach 2000,  R)
106
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
107
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
108
Willow 1988,  PG)
109
The Bodyguard 1992,  R)
110
Don't Say a Word 2001,  R)
111
Hide and Seek 2005,  R)
112
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
113
The Omen 2006,  R)
114
The Exorcist 1973,  R)
115
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
116
The Amityville Horror 2005,  R)
117
Halloween 1978,  R)
118
Dawn of the Dead 1978,  R)
119
Land of the Dead 2005,  R)
120
8MM 1999,  R)
121
8mm 2 2005,  R)
122
Hidalgo 2004,  PG-13)
123
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
124
The One 2001,  PG-13)
125
The Golden Child 1986,  PG-13)
126
Shrek 2 2004,  PG)
127
Shrek 2001,  PG)
128
Ice Age 2002,  PG)
129
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
130
Lady and the Tramp 1955,  G)
131
Pocahontas 1996,  G)
132
Beauty and the Beast 1986,  G)
133
Beauty and the Beast 1991,  G)
134
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
135
Alice in Wonderland 1951,  G)
136
Sleeping Beauty 1959,  G)
137
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
138
101 Dalmatians 1961,  G)
139
102 Dalmatians 2000,  G)
140
The Fox and the Hound 1981,  G)
141
The Aristocats 1970,  G)
142
Oliver & Company 1988,  G)
143
The Emperor's New Groove 2000,  G)
144
Hercules 1997,  G)
145
The Little Mermaid 1989,  G)
146
Hoodwinked 2006,  PG)
147
The Land Before Time 1988,  G)
148
The Land Before Time III - The Time of Great Giving 1995,  G)
149
The Land Before Time X - The Great Longneck Migration 2003,  G)
150
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
151
Robin Hood 1973,  G)
152
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas 1998,  G)
153
The Land Before Time II: The Great Valley Adventure 1994,  G)
154
Balto 1996,  G)
155
The Flintstones 1994,  PG)
156
George of the Jungle 1997,  PG)
157
Jumanji 1995,  PG)
158
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
159
The Sword in the Stone 1963,  G)
160
Flipper 1996,  PG)
161
Free Willy 1993,  PG)
162
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
163
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
164
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
165
Grizzly Man 2005,  R)
166
Eminem AKA 2004,  Unrated)
167
8 Mile 2002,  R)
168
Aladdin 1992,  G)
169
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
170
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
171
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
172
Chicago 2002,  PG-13)
173
High School Musical 2006,  G)
174
A Cinderella Story 2004,  PG)
175
Mean Girls 2004,  PG-13)
176
Scary Movie 2000,  R)
177
Scary Movie 2 2001,  R)
178
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
179
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
180
House of Wax 2005,  R)
181
Green Day - Bullet in a Bible 2005,  Unrated)
182
Finding Neverland 2004,  PG)
183
From Hell 2001,  R)
184
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
185
Freaky Friday 2003,  PG)
186
The Butterfly Effect 2004,  R)
187
Just Married 2003,  PG-13)
188
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
189
Hitch 2005,  PG-13)
190
Men in Black II 2002,  PG-13)
191
Men in Black 1997,  PG-13)
192
Hollywood Homicide 2003,  PG-13)
193
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
194
Halloween H2O 1998,  R)
195
Click 2006,  PG-13)
196
Underworld: Evolution 2006,  R)
197
Kiss of the Dragon 2001,  R)
198
Stuck On You 2003,  PG-13)
199
Little Man 2006,  PG-13)
200
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
201
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
202
Two Brothers 2004,  PG)
203
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
204
Snakes on a Plane 2006,  R)
205
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
206
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
207
The Mask 1994,  PG-13)
208
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
209
Jerry Maguire 1996,  R)
210
Gladiator 1992,  R)
211
Dreamcatcher 2003,  R)
212
Seven (Se7en) 1995,  R)
213
Welcome to Collinwood 2002,  R)
214
Red Dragon 2002,  R)
215
Hannibal 2001,  R)
216
Fight Club 1999,  R)
217
American History X 1998,  R)
218
Happy Feet 2006,  PG)
219
The Hunt for Red October 1990,  PG)
220
Big Daddy 1999,  PG-13)
221
Brokeback Mountain 2005,  R)
222
Jarhead 2005,  R)
223
Donnie Darko 2001,  R)
224
Urban Legend 1998,  R)
225
American Psycho 2000,  R)
226
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
227
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
228
The Calcium Kid 2004,  R)
229
The Others 2001,  PG-13)
230
Stay Alive 2006,  PG-13)
231
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
232
Legally Blonde 2001,  PG-13)
233
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
234
Racing Stripes 2005,  PG)
235
Windtalkers 2002,  R)
236
Snake Eyes 1998,  R)
237
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
238
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
239
Honey 2003,  PG-13)
240
Rush Hour 1998,  PG-13)
241
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
242
Peter Pan 2003,  PG)
243
The Missing 2003,  R)
244
Brother Bear 2003,  G)
245
Road Trip 2000,  R)
246
Evolution 2001,  PG-13)
247
American Wedding 2003,  R)
248
Dawn of the Dead 2004,  R)
249
Remember the Titans 2000,  PG)
250
Alice in Wonderland 1999,  G)
251
Sister Act 1992,  PG)
252
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
253
Monster 2003,  R)
254
Sleepers 1996,  R)
255
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
256
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
257
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
258
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
259
Domestic Disturbance 2001,  PG-13)
260
The Cell 2000,  R)
261
Love Actually 2003,  R)
262
Dungeons & Dragons 2000,  PG-13)
263
Cast Away 2000,  PG-13)
264
Forrest Gump 1994,  PG-13)
265
All I Want (Try Seventeen) 2003,  R)
266
North 1994,  PG)
267
Anaconda 1997,  PG-13)
268
Armageddon 1998,  PG-13)
269
Darkness Falls 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments