Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  BigMoneyBruce's Rating My Rating
1
Crank 2006,  R)
Crank
Non stop action fun and exciting. The only bad reviews come from those who can't suspend their rationalization on whether "it" could really happen.
2
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Sc-Fi futuristic movie with time travel. I love post apocalyptic movies.
3
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
WOW this movie really explores the in depth nature of being human. Does absolute power corrupt absolutely? The visuals for this mover are great makes for a very entertaining movie and great on any high definition system. The over all story is unparalleled and the character development is intriguing and pulls you in.
4
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
This movie is great Sc-Fi space cowboys. It is the conclusion to the TV series Firefly, witch is amazing. If you have not seen the series I would have to say the movie would only be a 4 out of 5 but still more than worth seeing.
5
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
A simply amazing premise for a story period. It can be a bit slow at times, but when it's over you'll be completly satisfied.
6
Pulp Fiction 1994,  R)
7
The Fifth Element 1997,  PG-13)
8
Death Note (Desu nôto) 2006,  Unrated)
Death Note (Desu nôto)
Well my rating is for the entire series. You just don't come across such in depth stories, characters and plots all in one series or movie. It's spectacularly written very intriguing with a great battle of wits between the protagonist and antagonist. The back and forth ideas from the two are amazing and leave you thinking every episode. The second season drops off a bit and is not quite as good but is still good and ends the series in a fitting way
9
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
PRO's : The most extremely violent and bloody japanese mafia movie ever. Sadistic and gory a must see for any horror fan.
CON's : Made before high definition. I have not seen a dubbed version just subtutled.
10
The Dark Knight 2008,  PG-13)
11
Fight Club 1999,  R)
12
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Probably my favorite move of all time. Mostly a drama where your trying to figure stuff out but has some great action as well. Their is some blood and a bit of torture too. This is one of those movies like fight club where the less you know going in the better it is.

PRO's : Good action, very well thought out indepth plot.

CON's : This a is a movie that requires you to pay attention, especially in the beginning.
CON's : A bit of a slow start and you have to payo

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments