My Favorite Movies


  BigMikeSitu's Rating My Rating
1
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
"Creasy's art is death and he's about to paint his masterpiece..."
2
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Wow. THis movie literally had me in awe with my mouth open. Javier Bardem delivers one of the all time great performances where you actually cheer for the bad guy. Tommy Lee Jones is awesome as the Texas sheriff.
3
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
gene wilder is gold and so many important life-lessons
4
Training Day 2001,  R)
Training Day
denzel is the man, what can u say?
5
Scarface 1983,  R)
Scarface
could watch it over and over "where'd you get that scar, tough guy? eating pineapple?"
6
The Departed 2006,  R)
The Departed
what a plot and the twist at the end. all-star cast too
7
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
beginning with Jabba- one of the greates action sequences of all-time
8
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
all star cast with great ending
9
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
very original plot with great action
10
GoodFellas 1990,  R)
11
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
The Nutty Professor
you will die laughing
12
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
humor, drama, highs and low - this one has it all inlcuding a brilliant performance by Tom Hanks
13
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
the one that started it all
14
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
this film is stunningly beautiful and I am so glad that Del Torro went with subtitles instead of cheesy dubbed voices.
15
Charlotte's Web 1973,  G)
Charlotte's Web
greatest cartoon of all time
16
The Family Man 2000,  PG-13)
The Family Man
one to make you think ....and cry
17
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
this movie is HILARIOUS! But it is not just another mindless comedy, this movie actually has a storyline. Although I can't relate to every situation in the film, most of them came across as very true to life. The one knock on this one is that it was too long. It dragged a little at one point, but quickly picked back up. I would have cut a scene or two.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments