My Favorite Movies


  bigmamma392's Rating My Rating
1
Lord of War 2005,  R)
2
The War of the Roses 1989,  R)
3
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
4
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I LOVE this movie. It was a true romace. At the end I cry all the time. You fall in love with the charters over and over again.
5
The Crying Game 1992,  R)
6
GoodFellas 1990,  R)
7
Sin City 2005,  R)
Sin City
Good. make u what the wacth the whole thing. I like it.
8
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Very good action movie. I love it.
9
The Departed 2006,  R)
10
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
It was a oh ok moive. A love story for a teen. This is a teen movie for sure.
11
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
This is a classic... it is so good.
12
Transformers 2007,  PG-13)
13
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Every women that has seen pretty women would tell you that they love it. How can't you. This is most womens dreams. I LOVE IT.
14
Shrek 2001,  PG)
Shrek
make me laugh every time.
15
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Funny movie i love the whole thing. It could have a better story line. But it makes u laugh.
16
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
It was good. If u like action then u would love all the Martix movies.
17
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
19
Fight Club 1999,  R)
20
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Very funny movie. Love, laugher, what more do u need.
21
American History X 1998,  R)
22
Little Miss Sunshine 2006,  R)
23
The Breakfast Club 1985,  R)
24
The Green Mile 1999,  R)
25
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
this was one of his best dramas that he has done....i love jim carry in anything he does!!!!
26
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
27
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
28
Remember the Titans 2000,  PG)
29
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
The best love moive ever. Hands down.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments