Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bigjonthunder's Rating My Rating
1
Rob Roy 1995,  R)
Rob Roy
Best. Swordfight. Ever.

Jessica Lange was robbed.! She should have won an Oscar for this role.
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Luke kissing Leia is still creepy.
3
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
"Bad dates" Poor monkey.
4
The Shootist 1976,  PG)
The Shootist
I've been to every wh*rehouse in Yuma and still can't find a fancy pillow like the Duke's.
5
The Fog 1980,  R)
The Fog
I watch it every Halloween.
Love the Adrienne Barbeau radio station scenes. You can't beat ghost pirates!
6
Shenandoah 1965,  Unrated)
Shenandoah
"It's not my war"
Still watch it every chance I get.
Classic.
7
Action Jackson 1988,  R)
8
Silverado 1985,  PG-13)
9
Sharky's Machine 1981,  R)
Sharky's Machine
Favorite zen moment..."I gave him nothin'...He's a ghost".
10
Seraphim Falls 2006,  R)
Seraphim Falls
Great story! Tragedy...Revenge...Redemption...Forgiveness and Angelica Huston as the Devil. What more could you ask for?!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments