My Favorite Movies


  BigDilla's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The story, the cast, the effects, the look, the feel, etc; Perfection on screen
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
More of the same; Perfection on screen
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
One final note, you must watch the extended editions to get the perfection.
4
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
The Dude abides.
5
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Who doesn't think this movie is "THE ORIGINAL BLOCKBUSTER HIT"
6
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Coen Brothers rocket back to excellence with this return to their roots. And the ending is perfect!
7
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
The best Lovecraftian movie ever!
8
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
This is the war movie.
9
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Dogs can look up!!
10
Sin City 2005,  R)
Sin City
What's not to luv?
11
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Hey, I'm the president of the late Chris Penn fan club and his stand-in
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Definitely movie of the year material. It was all Heath Ledger.
13
Hero 2002,  PG-13)
Hero
Jet Li is what Bruce Lee could have been if he made some good movies
14
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
In the House - In a Heartbeat, best use of a song in a movie
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
It's Star Wars for chris-sakes
16
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
Zach Snyder sticks to the book and gives instant gratification. It's an anti-superhero movie.
17
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
If Ellen Burstyn's role doesn't choke you up in this one, you must hate your mother.
18
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
If you don't know Firefly, go stand in a corner for an hour.
19
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
The one 70's horror flick they shouldn't try to remake
20
300 2007,  R)
300
This puts the guy back in guy movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments