Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bia516's Rating My Rating
1
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
2
Balls of Fury 2007,  PG-13)
3
Aquamarine 2006,  PG)
4
Air Bud 4 - Seventh Inning Fetch 2001,  G)
5
Air Bud 5 - Spikes Back 2003,  G)
6
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
7
Click 2006,  PG-13)
8
Mean Girls 2004,  PG-13)
9
Love Wrecked 2005,  PG)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
13
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
15
The Pacifier 2005,  PG)
16
Sleepover 2004,  PG)
17
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
18
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D 2005,  PG)
19
School of Rock 2003,  PG-13)
20
The Perfect Man 2005,  PG)
21
Patch Adams 1998,  PG-13)
22
Read it and Weep 2006,  G)
23
High School Musical 2006,  G)
24
High School Musical 2 2007,  G)
25
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
26
Final Destination 3 2006,  R)
27
Ice Princess 2005,  G)
28
The Princess Diaries 2001,  G)
29
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
30
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
31
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
32
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
33
She's the Man 2006,  PG-13)
34
The Holiday 2006,  PG-13)
35
Holiday in the Sun 2001,  G)
36
Passport To Paris 1999,  G)
37
Switching Goals 1999,  G)
38
When in Rome 2002,  G)
39
The Challenge 2003,  G)
40
Billboard Dad 1998,  G)
41
Our Lips Are Sealed 2001,  G)
42
Matilda 1996,  PG)
43
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
44
Chek law dak gung (Naked Weapon) 2003,  R)
45
Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006,  PG)
46
Casper 1995,  PG)
47
The Notebook 2004,  PG-13)
48
A Walk to Remember 2002,  PG)
49
Agent Cody Banks 2003,  PG)
50
The Parent Trap 1998,  PG)
51
Freaky Friday 2003,  PG)
52
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
53
First Daughter 2004,  PG)
54
Scent of a Woman 1992,  R)
55
50 First Dates 2004,  PG-13)
56
Sky High 2005,  PG)
57
Simone (S1m0ne) 2003,  PG-13)
58
Legally Blonde 2001,  PG-13)
59
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
60
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
61
Christmas with the Kranks 2004,  PG)
62
License to Wed 2007,  PG-13)
63
Nancy Drew 2007,  PG)
64
Bratz: The Movie 2007,  PG)
65
Sydney White 2007,  PG-13)
66
Scary Movie 2000,  R)
67
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
68
Scary Movie 2 2001,  R)
69
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
70
Not Another Teen Movie 2001,  R)
71
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
72
Spymate 2003,  PG)
73
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
74
Raise Your Voice 2004,  PG)
75
Life-Size 2000,  G)
76
Big Fat Liar 2002,  PG)
77
Just My Luck 2006,  PG-13)
78
So Close 2003,  R)
79
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
80
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
81
A Cinderella Story 2004,  PG)
82
Coach Carter 2005,  PG-13)
83
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
84
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
85
Little Secrets 2002,  PG)
86
New York Minute 2004,  PG)
87
Home Alone 4 2002,  Unrated)
88
Richie Rich 1994,  PG)
89
Home Alone 3 1997,  PG)
90
Winning London 2001,  G)
91
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
92
The Glass House 2001,  PG-13)
93
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
94
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
95
Shrek the Third 2007,  PG)
96
Lassie 2005,  PG)
97
The Girl Next Door 2004,  R)
98
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
99
What a Girl Wants 2003,  PG)
100
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
101
The Sweetest Thing 2002,  R)
102
Jersey Girl 2004,  PG-13)
103
Cruel Intentions 1999,  R)
104
Gigli 2003,  R)
105
Blue Crush 2002,  PG-13)
106
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
107
The Hot Chick 2002,  PG-13)
108
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
109
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
110
Take the Lead 2006,  PG-13)
111
I Know Who Killed Me 2007,  R)
112
Daddy Day Care 2003,  PG)
113
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
114
Cow Belles i ,  G)
115
Jump In! 2007,  Unrated)
116
Double Teamed 2001,  Unrated)
117
Go Figure 2005,  Unrated)
118
Get A Clue 2002,  G)
119
Finding Nemo 2003,  G)
120
Peter Pan 2003,  PG)
121
Ella Enchanted 2004,  PG)
122
Air Bud 1997,  PG)
123
Air Bud 2 - Golden Receiver 1998,  G)
124
Air Bud 3 - World Pup 2000,  G)
125
Snakes on a Plane 2006,  R)
126
Deep Blue Sea 1999,  R)
127
Zathura 2005,  PG)
128
Jumanji 1995,  PG)
129
Mulan 1998,  G)
130
Mulan II 2004,  G)
131
Anastasia 1997,  G)
132
Cinderella 1950,  G)
133
Cinderella II - Dreams Come True 2002,  G)
134
Sleeping Beauty 1959,  G)
135
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
136
A Bug's Life 1998,  G)
137
The Lion King 1994,  G)
138
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
139
Tarzan 1999,  G)
140
Pocahontas 1996,  G)
141
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
142
The Little Mermaid 1989,  G)
143
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
144
Pinocchio 1940,  G)
145
Dumbo 1941,  G)
146
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
147
Flipper 1996,  PG)
148
The Haunted Mansion 2003,  PG)
149
Hocus Pocus 1993,  PG)
150
Honey 2003,  PG-13)
151
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
152
My First Wedding 2004,  PG-13)
153
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
154
RV 2006,  PG)
155
The Cutting Edge: Going for the Gold 2006,  PG-13)
156
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
157
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
158
Step Up 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments