Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  bhanurekhach's Rating My Rating
1
Jodhaa Akbar 2007,  Unrated)
2
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
3
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006,  Unrated)
4
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) 2000,  Unrated)
5
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) 1992,  R)
6
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
Kuch Kuch Hota Hai
story about friendship
7
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
8
Sagara Sangamam (The Confluence) 1983,  Unrated)
9
The Medallion 2003,  PG-13)
The Medallion
coz i love martial arts
10
The Touch 2003,  PG-13)
The Touch
coz i love martial arts
11
Speed 1994,  R)
Speed
very much adventurous
12
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
13
National Treasure 2004,  PG)
14
Men in Black 1997,  PG-13)
15
Men in Black II 2002,  PG-13)
16
The Matrix 1999,  R)
17
The Matrix Revolutions 2003,  R)
18
The Matrix Reloaded 2003,  R)
19
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
20
The Borrowers 1998,  PG)
21
Cry Wolf 2005,  PG-13)
22
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
23
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
24
X-Men 2000,  PG-13)
25
X-Men - The Phoenix Saga 1992,  Unrated)
26
X-Men Origins: Magneto 2011,  Unrated)
27
Pryde of the X-Men 1989,  Unrated)
28
Bats 1999,  PG-13)
29
Air Buddies 2006,  PG)
Air Buddies
cool one
30
Godavari 2005,  Unrated)
31
Hum Tum 2004,  Unrated)
32
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) 1994,  Unrated)
33
Hum Saath-Saath Hain: We Stand United 1999,  Unrated)
34
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
35
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
36
Home Alone 1990,  PG)
37
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
38
Home Alone 3 1997,  PG)
39
Home Alone 4 2002,  Unrated)
40
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
41
Wong Fei-hung chi tit gai dau neung gung (Deadly China Hero) (Claws of Steel) (Last Hero in China) 1993,  Unrated)
42
Once Upon a Time in China 1991,  R)
43
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
44
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) 1993,  R)
45
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
46
Eragon 2006,  PG)
47
Romeo Must Die 2000,  R)
48
Rush Hour 1998,  PG-13)
49
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
50
Rush Hour 3 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments