My Favorite Movies


  bettyboop262's Rating My Rating
1
The Fog 2005,  PG-13)
The Fog
Really liked the story of this movie. I havent seen the first one from the seventies so cant say it wasnt worth the remake...
2
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Great movie!
3
Casino 1995,  R)
Casino
Just loved it!
4
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Funny (Goldberg), Sad (Swayze) and touching (Moore). Nice love story ?
5
Striptease 1996,  R)
Striptease
Go Demi! :) Entertaining...
6
Showgirls 1995,  NC-17)
Showgirls
Sexy! Nice costumes...
7
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
One of my favorites! REALLY!
8
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
Great soundtrack! Light movie
9
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Just tooooo FUNNY!!!!
10
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Loved the movie and the book! Misterious
11
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Surprised! I really like it! The music is great! Nice clothes!
12
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
Interesting and wonderful scenery!
13
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Liked it!
14
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
One of the greatest movies of ALL TIME! Magical!
15
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
Very GOOD!
16
The Cell 2000,  R)
The Cell
Loved it! Nice colors and fucked up story
17
The Big Kahuna 1999,  R)
The Big Kahuna
Must see and hear the ending song: sunscreen! Amazing!
18
Man of the House 1995,  PG)
Man of the House
Too funny!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments