My Favorite Movies


  beth50010's Rating My Rating
1
City of Angels 1998,  PG-13)
2
Wild At Heart 1990,  R)
3
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
4
Leaving Las Vegas 1995,  R)
5
Misery 1990,  R)
Misery
This one was a bit better but please read the books when it comes to Steven King's novels. You really do not get it with just the movie under your belt.
6
Dancer in the Dark 2000,  R)
Dancer in the Dark
I have this movie it is so wonderful please rent it or buy it. You will love it too.
7
The Thing 1982,  R)
The Thing
Wow, you need to see this one! In my top 50 movies
8
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
Great family movie!
9
Charlotte's Web 1973,  G)
Charlotte's Web
Get this for your kids today!
10
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Wow, you have to rent this one it was just that good. Not much talked about but a great film.
11
The Fog 1980,  R)
The Fog
This is one of the best film you could ever see. Get it now!!
12
Fargo 1996,  R)
Fargo
You will laugh until you cry - it is just that funny.
13
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
This is one of my favorite child's movies you must get it!
14
The Sting 1973,  PG)
The Sting
Wow, I can't say enough about this movie and we even had a Sting Ice Place in my hometown.
15
Mulan II 2004,  G)
Mulan II
One of my three year old's favorite flims she gives it 5 stars!
16
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
The Santa Clause 3: The Escape Clause
I saw this in the theaters but it was the good for smaller children my little one got bored.
17
Legend 1986,  PG)
Legend
This is a wonderful light hearted film worth a family viewing
18
Psycho 1960,  R)
Psycho
A must see if you haven't get it today!
19
Bambi II 2006,  G)
Bambi II
This is one of the better kids movies, my three year old just loves this one.
20
The Missing 2003,  R)
The Missing
Good movie rent it.
21
Michael 1996,  PG)
Michael
This is one of those feel good movies = if you need a smile and a laugh rent this one tonight

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments