Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  betelgeuse's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Keira Knightly's best performance... Mr. Darcy n Elisabeth r so stubborn but that's the best love story ever!!
2
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Vada n Thomas... Thoma's death is so touching.
3
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
This MOVIE, funny, emotional, n romantic. I haven't seen any other movie like this. The girl is really insensitive n most of the time extra mean, but he succumbs 2 everything she requests as stupid as that might b, it doesn't matter, he would just obey or pay the consequences.
4
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck)
The end is way 2 fictitious n melodramatic, but u get 2 cry a few times. There's a scene where Myungwoo is about 2 die n the girl is trying her best 2 save him from drowning, Gianna Jun delivers such a great performance that u can't help it, it's so touching. It's a bit confusing 2, at the end she meets Tae-hyun Cha which is her co-star in her 2001 "My Sassy Girl." Don't know the relation, but it sure was a great movie.
5
Hatsuyuki no koi: Virgin snow 2007,  Unrated)
Hatsuyuki no koi: Virgin snow
Min Kim & Nanae Sasaki don't speak each other's language yet they fall in love with each other, a few misunderstanding
6
Parang-juuibo (My Girl and I) 2005,  Unrated)
Parang-juuibo (My Girl and I)
It's very alike "A Walk To Remember" but 100x better...... lot of tissues u will cry ur heart out!!
7
The Restless 2006,  Unrated)
8
The King and the Clown 2005,  Unrated)
The King and the Clown
Gonggil, you're so cute. Lee Jun Ki is terrific, my friends really thought he was a girl. He delivers such a great n convincing performance. Such a good movie, the plot is great, the kiss not a big deal, but pretty good so far.
9
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
My fav. Great from beginning 2 end, it has touching scenes, the fighting is amazing. This movie has it all.
10
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
It was so emotional, so beautiful, and more important; the message it has. This movie has it all, kids and adults as well will love it.
11
Air 2009,  Unrated)
Air
Kind of weird n sad. Misuzu's carrying a course; she can't love, doing it means a painful n slow death. She puts everything aside n don't care how much pain she's going through, she embraces those 1s she love till the very end. 2 sad, that's why I so love it.
12
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Completely Beautiful, I recommend this movie, it's really interesting.
13
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
This movie is really amazing, I love the characters and of course the whole plot... it's romantic, dark, and mysterious.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments