My Favorite Movies


  bestmariel's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
2
Moon to (Protégé) 2007,  R)
Moon to (Protégé)
Superb. Unless you'll find it over rated
3
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty) 2006,  Unrated)
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty)
Cute movie, it's a refreshing story of how a girl tries to prove to herself that beauty is not just 'skin deep'
4
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
Loved this movie and it always gets me every time I watch it
5
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
Even if the story seemed a bit long. I really liked the plot. It feels nostalgic watching this movie
6
Arang 2006,  Unrated)
Arang
Great story line! Cute lead ^o^
7
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
8
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
Memories of Murder (Salinui chueok)
Will keep you guessing through out the whole movie
9
Tsoi suet yuk chi ngo oi nei (All About Love) 2005,  Unrated)
10
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments