My Favorite Movies


  1. bestiasalvaje
  2. Abel

Give list a short description

  bestiasalvaje's Rating My Rating
1
Death Wish 1974,  R)
2
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981,  R)
3
Zombi 2 1979,  R)
4
Midnight Express 1978,  R)
5
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977,  R)
6
Baat sin faan dim ji yan yuk cha siu baau (The Untold Story) (Human Pork Chop) 1993,  Unrated)
7
Sette note in nero (Murder to the Tune of the Seven Black Notes)(The Psychic) 1978,  R)
8
Grindhouse 2007,  R)
9
Motel Hell 1980,  R)
10
Desecration 1999,  Unrated)
11
Final Terror 1981,  R)
12
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
13
Inferno 1999,  R)
14
Hei tai yang: Nan Jing da tu sha (Men Behind The Sun 4) (Black Sun: The Nanking Massacre) 1995,  Unrated)
15
The Evil Dead 1981,  R)
16
I corpi presentano tracce di violenza carnale (Torso) (Bodies Bear Traces of Carnal Violence) 1973,  R)
17
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
18
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
19
La Montagna del dio cannibale (Mountain of the Cannibal God)(Slave of the Cannibal God) 2002,  R)
20
Black Cat (Gatto nero) 1981,  R)
21
Savage Streets 1983,  R)
22
Reform School Girls 1986,  R)
23
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
24
A Clockwork Orange 1971,  R)
25
Dawn of the Dead 1978,  R)
26
From Beyond the Grave (Creatures) (Tales from the Beyond) (The Undead) 1973,  PG)
27
Thriller - A Cruel Picture (Thriller - en grym film) (Hooker's Revenge) (They Call Her One Eye) 1974,  R)
28
Quin puede matar a un nio? (Who Can Kill a Child?)(Death is Child's Play)(Island of the Damned) 1976,  R)
29
Freaks 1932,  Unrated)
30
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
31
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
32
The Devil's Rejects 2005,  R)
33
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
34
Black Christmas 1974,  R)
35
Blood For Dracula 2005,  R)
36
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
37
Reservoir Dogs 1992,  R)
38
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
39
Videodrome 1983,  R)
40
Salem's Lot 1979,  PG)
41
Inside (À l'intérieur) 2007,  R)
Inside (À l'intérieur)
A frightening splatterfest with few shocks & intense bloodshed scenes that will have people squirming in their seats.Superb score,great direction & some good performances.The film is heading to be a horror classic or cult hit.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments