My Favorite Movies
| bertom7's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 2 |
Floating Weeds (Ukigusa) 1959, Unrated) |
|
| 3 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 4 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 5 |
Onna ga kaidan wo agaru toki (When a Woman Ascends the Stairs) 1963, Unrated) |
|
| 6 |
Joshuu sasori: Dai-41 zakkyo-bô (Female Convict Scorpion Jailhouse 41) 2000, Unrated) |
|
| 7 |
Black Cat, White Cat , R) |
|
| 8 |
Wings of Desire 1987, PG-13) |
|
| 9 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952, PG) |
|
| 10 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 11 |
Ugetsu monogatari 1953, Unrated) |
|
| 12 |
Tokyo Story , Unrated) |
|
| 13 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 14 |
Sanma no aji (An Autumn Afternoon) (The Widower) 1962, Unrated) |
|
| 15 |
Easy Rider 1969, R) |
|
| 16 |
East of Eden 1955, PG) |















