My Favorite Movies


  berque's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
I love Donnie Darko, the reason that i love Donnie Darko is the way that everytime you watch the movie, even talk about the movie you realize a new detail you havent realized before. The movie is a big mystery itself. A cult...
2
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei)
a story of resistance!

Unlike the similar movies, this movie takes place in present time, not in the late seventies or sth. This three young people are ppl like us, grown up in the nineties, listened the stories of activist people but never seen them alive...

And again, unlike the similar movies, there is also a rich man, but a rich man who used to be an activist at seventies, and now a boss who lives in a great house, has more than 5 luxorious cars, a family and stuff, and the director let him speak too, and yeah, he is right in his own way too...

Amazing performances by actors and actresses making the movie even better...
3
Head-On (Gegen die Wand) 2004,  R)
Head-On (Gegen die Wand)
a big punk rock movie, one of the best examples of german cinema
4
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
perfect!!!
5
Romance and Cigarettes 2005,  R)
Romance and Cigarettes
The musical of the working class, story from the suburbias of the usa and telling us about the people who has missed chances and living their unsatisfied lives in the search for something more... It's just so beautiful.
6
Rumble Fish 1983,  R)
Rumble Fish
It's one of my all time favorites, a really deep movie about gangs on the street. I love this one... Coppola's idea about using the colors like that on a story is extremely unique, also this movie has great actors... Must be seen..
7
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
A movie about violance's nature...

Stanley Kubrick's best movie, one of my favourites. I think every young people should see this one. Especcialy if you are interested in behaviorist psycology this movie has lots to tell you.
8
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
Lord of the Flies
A brave view on human nature, your point of view on childeren will change...
9
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
a masterpiece!!! Really great story, dialogs, characters, a greatview on sterotypes in highschool life...
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
All i have to say is:
If you havent seen this movie yet, dont read anything about it, just go and rent it... No better buy it, cuz you are gonna watch it a few times more...
11
Dogville 2003,  R)
Dogville
a big question is, are we different from the citizens of dogville?
12
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
I have a special interest on drug addictance stories, but this one also has the very charming English Accent. It shows Drug Addicted young punk's life, and i love it...
13
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
What can i say, i really respect this remarkable piece of art. I totally loved it...
14
Lawn Dogs 1997,  R)
Lawn Dogs
Very warm and sweet story, I love the "knocking on heaven's door" scene and the fascinating ending...
15
L'Appāt (Fresh Bait) 1995,  Unrated)
L'Appāt (Fresh Bait)
I dont ussually like french movies but this one is awesum, i love it, it's a great movie!!! I love the acts and the story is so original... Marie Gillain's performance was really awesum!!! It's original name is L'Appat, which this site should use, i believe...
16
Stalker 1979,  Unrated)
Stalker
One of the greatest movies ever, not for a standart hollywood watcher but a piece of art. If u decide to watch this movie, just dont give up and watch it until the end, because u cannot understand anything until the last scene...
If you love cinema but havent seen any tarkovsky films, it's a great loose, just go and rent this movie...
17
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
best movie i've watched lately
18
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
Another great story by Lynch... fascinating
19
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
the firt half an hour is really amazing and i love this movie, i really love, i watch it again and again...
20
Elephant 2003,  R)
Elephant
Brilliant! I havent seen any other Gus Van Sant movies but i like the way he tells the story on this movie. It's very close to Dogma style.
21
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
if u want to start using drugs or something just see this movie before u do anything, i think it'll give u some idea about what kinda sh*t you are going to face soon...
22
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
Lovely story.. Reese Witherspoon and Tobey Maguire amazing couple... I love this movie:)
23
Fight Club 1999,  R)
24
The Great Dictator 1940,  G)
The Great Dictator
it's the comedy..
25
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
Fast Times At Ridgemont High
I love those old days, s movie about sex, stupid jobs, having fun, and getting high, long story short a teenage life...
26
Sideways 2004,  R)
Sideways
I absolutely love the stories like this, i love it... Just a simple and great movie about wines and people...
27
2:37 2006,  Unrated)
2:37
leaves a bitter taste for a while. So beautiful.... It's the director's first movie and wow! Starting with a disaster that makes you curious, and than starts showing MTV-reality-like teenagers talking and taking u into the so-called perfect lifes that breaking all of the "perfects" and ends up with a heartbreaking final!

Murali K. Thalluri is offically a cult director by making this movie at his young age.

We, Istanbul Film Festival viewers didnt have a standing ovation as they did in Cannes Film Festival, it's hard to understand to ovate after feeling so bad like that.

I highly reccomend this bittersweet movie to everyone!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments