My Favorite Movies


  berossos's Rating My Rating
1
A Man for All Seasons 1966,  G)
2
Braveheart 1995,  R)
3
Rob Roy 1995,  R)
4
The Mission 1986,  PG)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
Casablanca 1942,  PG)
9
Rear Window 1954,  PG)
10
North by Northwest 1959,  Unrated)
11
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
12
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
13
In the Name of the Father 1993,  R)
14
Michael Collins 1996,  R)
15
Bloody Sunday 2002,  R)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
17
Desperado 1995,  R)
18
The Shawshank Redemption 1994,  R)
19
How to Steal a Million 1966,  Unrated)
20
Charade 1963,  G)
21
Brigadoon 1954,  G)
22
Once Upon a Crime 1992,  PG)
23
Dark City 1998,  R)
24
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
25
The Rock 1996,  R)
26
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
27
The Passion of the Christ 2004,  R)
28
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
29
An Ideal Husband 1999,  PG-13)
30
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
31
Ella Enchanted 2004,  PG)
32
Get Over It 2001,  PG-13)
33
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
34
Romero 1989,  PG-13)
35
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
36
WALL-E 2008,  G)
37
Iron Man 2008,  PG-13)
38
Iron Man 2 2010,  PG-13)
39
Up 2009,  PG)
40
The New Guy 2002,  PG-13)
41
Frailty 2002,  R)
42
The Exorcist 1973,  R)
43
Dead Again 1991,  R)
44
Fight Club 1999,  R)
45
The Matrix 1999,  R)
46
Finding Nemo 2003,  G)
47
Paulie 1998,  PG)
48
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
49
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
50
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
51
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
52
Curtain Call 2000,  PG-13)
53
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
54
Stir of Echoes 1999,  R)
55
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
56
Signs 2002,  PG-13)
57
Fairy Tale - A True Story 1997,  PG)
58
Millions 2004,  PG)
59
Shoot 'Em Up 2007,  R)
60
The Truman Show 1998,  PG)
61
The Rite 2011,  PG-13)
62
Tangled 2010,  PG)
63
Toy Story 3 2010,  G)
64
Toy Story 2 1999,  G)
65
Toy Story 1995,  G)
66
The Eclipse 2009,  R)
67
Spartacus 1960,  PG-13)
68
Ben-Hur 1959,  G)
69
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
70
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
71
Laura 1944,  Unrated)
72
Sabrina 1954,  Unrated)
73
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
74
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments