My Favorite Movies


  benwalty's Rating My Rating
1
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
A million times better than no. 1 i loved ALL of the songs and i know all of the words
2
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
This IS the best film I've ever Seen the music and the dancing! It was Spectacular
3
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
4
Hot Fuzz 2006,  R)
5
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Part Of it was funny, part of it made me wanna cry but this has to be a truly spectaclar film, one that i will remember for the future
6
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
The Cheetah Girls 2
I'ts no High School Musical but it still rocked to be a no. 2
7
Jimmy Neutron - Boy Genius 2001,  G)
8
The Lion King 1994,  G)
9
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
10
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
11
Cow Belles i ,  G)
12
Shrek the Third 2007,  PG)
13
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Best animated Film Ever
14
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Not as good as no.2 but it still was cool
15
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
The Cheetah Girls
Not as good as no. 2 but It was great!
16
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Great Film which is funny and sensitive.
17
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
Great S FX and great Storyline!
18
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
Great animated film which was brilliant.
19
Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006,  PG)
Wendy Wu: Homecoming Warrior
Great
20
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
I liked all he characters and the actors so it made it something special.
21
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
Great Imaginatative Idea!
22
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
A great storyline: Funny , sad and happy.
23
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
Good film with spectacular imagery
24
Twitches 2005,  Unrated)
Twitches
Great
25
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
Cleverly done It rules
26
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Action films aren't really my thing but this one was quite exciting.
27
The Even Stevens Movie 2003,  G)
The Even Stevens Movie
Great Film although could of done a little bit better with the storyline.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments