My Favorite Movies


  benster1138's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best Star Wars movie ever made hands down.
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
An epic classic!
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
two words... Slave Leia
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
out of all three of the new ones Lucas made this one is my favorite. And yes I did cry at the end of the movie
5
The Sting 1973,  PG)
The Sting
Classic
6
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
I was happier with the soundtrack off the movie but it is a Star Wars movie therefore I like it.
7
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Why Lucas?! Why?! Jar Jar? Really?! oh well it's still Star Wars and again I have to like it.
8
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
Star Wars: The Clone Wars
A fanboy got to do this one and as a fellow fanboy I enjoyed it.
9
Fanboys 2007,  PG-13)
Fanboys
This movie is 100% about me!
10
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
couldn't stop laughing!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments