My Favorite Movies


  bennett924's Rating My Rating
1
I Know My First Name Is Steven (The Missing Years) 1989,  Unrated)
2
Date Movie 2006,  PG-13)
3
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
4
National Lampoon's TV: The Movie 2006,  R)
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
6
The Notebook 2004,  PG-13)
7
Mean Girls 2004,  PG-13)
8
Step Up 2006,  PG-13)
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
10
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
11
Grease 1978,  PG)
12
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
13
Pretty Woman 1990,  R)
14
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
15
High School Musical 2006,  G)
16
Click 2006,  PG-13)
Click
I cried at the end, loved it!
17
Braveheart 1995,  R)
18
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
Great movie, would see it again!
19
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
Another one I cried on!
20
The Ring 2002,  PG-13)
21
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
Message in a Bottle
Made me cry, perfect love story..wished the ending were different
22
Spin the Bottle 1999,  Unrated)
23
The Grudge 2004,  PG-13)
24
Saw 2004,  R)
25
Poltergeist II: the Other Side 1986,  PG-13)
26
The Zodiac 2005,  R)
27
Secrets of a Married Man 1984,  R)
28
The Secret Garden 1993,  PG)
29
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
Liked the singing and the drama in this one, couldn't wait to see Sister Act 2
30
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
31
The Lake House 2006,  PG)
32
Flubber 1997,  PG)
33
Twister 1996,  PG-13)
34
Big Fish 2004,  PG-13)
35
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
36
Shallow Hal 2001,  PG-13)
37
Bean 1997,  PG-13)
38
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
39
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
Fantasy... I liked it, watched it a long time ago and still can call it one of my favorites
40
The Wedding Singer 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments