My Favorite Movies


  BellaDot7's Rating My Rating
1
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
I just love this movie.
2
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
I LOVE THIS FREAKING MOVIE. It left me in Aw.
3
Life as a House 2001,  R)
4
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
5
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
I cry everytime I see this movie, I just like the father/daugther relationship.
6
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
Something I wish I could do, leave everything behind and move to Tuscany.
7
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Oh, come on, who doesn't like this movie.
8
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
One of my favorite childhood movies.
9
Crash 2005,  R)
Crash
Everyone should see this movie.
10
The Sweetest Thing 2002,  R)
The Sweetest Thing
Very Funny. Great Friendship Movie.
11
Peter Pan 1953,  G)
12
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
I have seen this movie Millions of times.
13
Mary Poppins 1964,  G)
14
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I LOVE this movie.
15
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
16
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
17
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
18
About a Boy 2002,  PG-13)
19
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
20
The First Wives Club 1996,  PG)
21
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
22
Click 2006,  PG-13)
23
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
24
Billy Madison 1995,  PG-13)
25
Anger Management 2003,  PG-13)
26
While You Were Sleeping 1995,  PG)
27
50 First Dates 2004,  PG-13)
28
The Waterboy 1998,  PG-13)
29
The Lake House 2006,  PG)
30
Underworld 2003,  R)
31
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
This movie is crazy, but great.
A very odd love.
32
Queen of the Damned 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments