My Favorite Movies


  beky861's Rating My Rating
1
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
the pest movie ever
2
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
The Godfather of all movies
3
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
my Favorite Movie of all time
4
The Truman Show 1998,  PG)
5
Taxi Driver 1976,  R)
6
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Martin Scorsese
7
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
10
American Beauty 1999,  R)
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
12
Seven (Se7en) 1995,  R)
13
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
seeing this movie is like takeing drugs
14
Trainspotting 1996,  R)
15
American History X 1998,  R)
16
Being John Malkovich 1999,  R)
17
The Science of Sleep 2006,  R)
18
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
the way Actors should act
19
Amores Perros 2000,  R)
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
21
Magnolia 1999,  R)
22
Malcolm X 1992,  PG)
Malcolm X
u dont have to be black or muslim to love this movie
23
Adaptation 2002,  R)
24
Half Nelson 2006,  R)
25
Cast Away 2000,  PG-13)
26
Pay It Forward 2000,  PG-13)
27
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
28
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
29
Days of Glory (Indigenes) 2006,  R)
30
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
31
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
32
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
33
Human Nature 2001,  R)
34
Reservoir Dogs 1992,  R)
35
The Message 1976,  PG)
36
Crash 2005,  R)
37
Bowling for Columbine 2002,  R)
38
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
39
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
40
La Haine (Hate) 1995,  R)
41
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) 2007,  Unrated)
42
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
43
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
44
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966,  Unrated)
45
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
46
Annie Hall 1977,  PG)
47
A Man in Our House 1961,  Unrated)
48
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) 2007,  PG-13)
49
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
i can watch it every day
50
A Very Long Engagement 2004,  R)
51
Paradise Now 2005,  PG-13)
52
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
53
Delicatessen 1991,  R)
54
Good Bye, Lenin 2002,  R)
55
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
56
Where in the World Is Osama Bin Laden? 2008,  PG-13)
57
Léon (The Professional) 1994,  R)
58
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
59
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
60
Elephant 2003,  R)
61
West Beyrouth (West Beirut) 1998,  Unrated)
62
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
63
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
64
Slumdog Millionaire 2008,  R)
65
Across the Universe 2007,  PG-13)
66
Z 1969,  PG)
67
Death in Gaza 2003,  Unrated)
68
The Panic in Needle Park 1971,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments