Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  beji420's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
excellent movie
2
Dostana 2008,  R)
Dostana
if rated on the base of comedy and story it was an ok movie but the promotion of gays in this mivie is wrong
3
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
i love u robert :D :D
4
Bachna Ae Haseeno 2008,  Unrated)
Bachna Ae Haseeno
i love u ranbirr :) the best movie of 2008 :)
5
Oye Lucky! Lucky Oye! 2008,  Unrated)
Oye Lucky! Lucky Oye!
good but cud have been better :)
6
Phir Hera Pheri 2006,  Unrated)
Phir Hera Pheri
nice but not as good as the first part :)
7
Step Up 2006,  PG-13)
8
Jab We Met 2007,  PG)
Jab We Met
i loved this movie everyones perfomance was briliant everyone looked relle nice n cool maybe the best movie of 2007 :)
9
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
Duplex (Our House)
good
10
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
lovely movie
11
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006,  Unrated)
12
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) 2008,  Unrated)
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven)
according to me the best yash raj movei in the past 5 years :)
13
Race 2008,  Unrated)
14
Mean Girls 2004,  PG-13)
15
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
EXCELLENT!
16
Shrek 2001,  PG)
17
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
18
Salaam-e-Ishq 2007,  Unrated)
19
Blank Check 1994,  PG)
20
Home Alone 4 2002,  Unrated)
21
Maharathi 2009,  Unrated)
22
Salaam Namaste 2005,  Unrated)
23
High School Musical 2006,  G)
24
High School Musical 2 2007,  G)
25
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
26
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
27
Fashion 2008,  Unrated)
28
New York 2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments