Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Beefy
  2. Steve

Rebecca, Ghost in the Shell, Ravenous, 2001: A Space Odyssey, Halloween, Hero, The Iron Giant, Dead Alive, The Texas Chainsaw Massacre

  Beefy's Rating My Rating
1
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
Classic.
2
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
A rare perfect film.
3
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
4
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
5
Ravenous 1999,  R)
6
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
One of the best sci-fi films in the last 20 years.
7
The Sweet Hereafter 1997,  R)
8
Spirited Away 2001,  PG)
9
L'Avventura (The Adventure) 1960,  Unrated)
L'Avventura (The Adventure)
Classic and influential.
10
Hero 2002,  PG-13)
11
Lost Horizon 1937,  Unrated)
Lost Horizon
An absolute classic.
12
Kiss Me Deadly 1955,  Unrated)
13
The Lady from Shanghai 1948,  Unrated)
14
The Third Man 1949,  Unrated)
15
TRON 1982,  PG)
TRON
Never quite as exciting as it should have been, but influential and dripping with cool nonetheless.
16
Sleeping Beauty 1959,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments