My Favorite Movies
| beckyjayne01's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 2 |
Robin Hood: Prince of Thieves 1991, PG-13) |
|
| 3 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 4 |
Dirty Dancing - Havana Nights 2004, PG-13) |
|
| 5 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 6 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Over the Top 1986, PG) |
|
| 11 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 12 |
The Crow 1994, R) |
|
| 13 |
The Bodyguard 1992, R) |
|
| 14 |
Grease 1978, PG) |
|
| 15 |
Grease 2 1982, PG) |
|
| 16 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 17 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 18 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 19 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 20 |
Rocky V 1990, PG-13) |
|
| 21 |
Rocky Balboa 2006, PG)
I have been to see this and if you are a true ROCKY fan then parts of this will have you in tears. If you are not a rocky fan and you go to see this you might not see what the fuss is about. All in all the film was really good and i can only thank Sylvester Stallone for finishing the Rocky legacy with a lot of dignity and pride that it deserved. |
|
| 22 |
Beverly Hills Cop 1984, R) |
|
| 23 |
Beverly Hills Cop II 1987, R) |
|
| 24 |
Beverly Hills Cop III 1994, R) |
|
| 25 |
Cliffhanger 1993, R) |
|
| 26 |
The Crow: City of Angels 1996, R) |
|
| 27 |
The Crow - Salvation 2000, R) |
|
| 28 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 29 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 30 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 31 |
The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella 1976, G) |
|
| 32 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 33 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 34 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 35 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 36 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 37 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 38 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 39 |
Loch Ness 1995, PG) |






































