My Favorite Movies


  bebaf's Rating My Rating
1
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
I think this movie was the most exciting and passionate dance movie I've ever seen!!
2
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Best musical movie ever!!! The actors were awesome, and the songs are so pretty!!! I really enjoed it a lot!
3
High School Musical 2006,  G)
4
Breakfast on Pluto 2005,  R)
Breakfast on Pluto
A very original story, full of passion, love and....beauty!!! I think Cillian Murphy reached his highest performance, he was so, so beautiful and convincing!
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
The most beatuiful movie I've ever seen.I could watch it over and over again!!
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Bellissimo, non aspetto che il sequel
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
8
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
almost perfect.....it was way my favourite mvie in the last months!!!And the babies are so cute!!!
9
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
One of the most beautiful and amusing movies I've ever seen!
10
Shrek 2001,  PG)
11
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Magnifico, da rivedere 100 volte!
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
15
Honey 2003,  PG-13)
Honey
wonderful!
16
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Adorabile, fatto molto bene e bravi attori
17
Manuale d'Amore 2005,  Unrated)
Manuale d'Amore
molto carino, piu storie una dopo l'altra...
18
Eragon 2006,  PG)
19
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
20
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Bello davvero, da rivedere!
21
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Very good actors and beautiful story! A must have!!
22
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Uno dei piu bei film sulla danza
23
Fame 1980,  R)
24
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
It was absolutely exciting, and alex's face is quite an angelic one...
25
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Bello, ma...che paura!
26
La Boum 2 1982,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments