My Favorite Movies


  beads4kim's Rating My Rating
1
The Incredibles 2004,  PG)
2
Finding Nemo 2003,  G)
3
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
5
The Notebook 2004,  PG-13)
6
A Cinderella Story 2004,  PG)
7
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
8
Pretty Woman 1990,  R)
9
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10
Braveheart 1995,  R)
11
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
13
The Matrix 1999,  R)
14
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
15
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
16
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
17
Rocky 1976,  PG)
18
Gladiator 2000,  R)
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
21
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
23
Shrek 2 2004,  PG)
24
The Ninth Gate 1999,  R)
25
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
26
Secret Window 2004,  PG-13)
27
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009,  PG-13)
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
29
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
30
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
31
Sleepy Hollow 1999,  R)
32
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
33
The Astronaut's Wife 1999,  R)
34
Platoon 1986,  R)
35
From Hell 2001,  R)
36
Chocolat 2000,  PG-13)
37
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
38
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
39
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
40
Finding Neverland 2004,  PG)
41
Benny & Joon 1993,  PG)
42
Ed Wood 1994,  R)
43
The Man Who Cried 2000,  R)
44
Lost in La Mancha 2002,  R)
45
All the Love You Cannes! 2002,  Unrated)
46
Big Jake 1971,  PG-13)
47
The Alamo 1960,  Unrated)
48
Blood Alley 1955,  Unrated)
49
McLintock! 1963,  Unrated)
50
The Manhunt 1986,  PG)
51
The Barbarian and the Geisha 1958,  Unrated)
52
Sands of Iwo Jima 1949,  Unrated)
53
The Searchers 1956,  Unrated)
54
Stagecoach 1939,  Unrated)
55
Flying Tigers 1942,  Unrated)
56
The Long Voyage Home 1940,  Unrated)
57
Killing Emmett Young 2002,  R)
58
John Wayne: The Early Years 1993,  Unrated)
59
The Wings of Eagles 1957,  Unrated)
60
Big Jim McLain 1952,  Unrated)
61
Fort Apache 1948,  Unrated)
62
Hondo 1953,  Unrated)
63
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
64
Donovan's Reef 1963,  Unrated)
65
She Wore a Yellow Ribbon 1949,  Unrated)
66
Toy Story 2 1999,  G)
67
The Sea Chase 1955,  Unrated)
68
The Green Berets 1968,  G)
69
The Quiet Man 1952,  Unrated)
70
Reception 2005,  Unrated)
71
The Horse Soldiers 1959,  Unrated)
72
North to Alaska 1960,  Unrated)
73
McQ 1974,  PG)
74
In Old California 1942,  Unrated)
75
The Comancheros 1961,  Unrated)
76
Cahill U.S. Marshal 1973,  PG)
77
Fugitive Hunter 2005,  R)
78
His Private Secretary 1933,  Unrated)
79
Tough Guys of the West 1932,  Unrated)
80
Stagecoach Race 2005,  Unrated)
81
King of the Pecos 1936,  Unrated)
82
Rio Grande 1950,  Unrated)
83
Winds of the Wasteland 1936,  Unrated)
84
Rooster Cogburn 1975,  PG)
85
Guns, God and Government World Tour 2002,  Unrated)
86
3 Godfathers 1948,  Unrated)
87
Reunion in France (Mademoiselle France) (Reunion) 1942,  PG)
88
Allegheny Uprising 1939,  Unrated)
89
Dog's Life 2001,  Unrated)
90
Sweetzer 2007,  Unrated)
91
Alien Planet 2005,  Unrated)
92
Tycoon 1947,  Unrated)
93
Dakota 1945,  Unrated)
94
The Dark Command 1940,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments