My Favorite Movies


  1. beachbabe
  2. Sezzy

this list is not in order.

  beachbabe's Rating My Rating
1
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
twas hilarious, just my kind of humor :D
the filming was great i luv how they showed holmes plan slowly so you know what he's doing and then you see it again at normal speed, which is really fast or how the story would go back and explain something you may not have seen before (i did :) ).
i luv the way Robert Downey Jr. plays Holmes, he's brilliant!! xD
and the brotherly bond between Holmes n Watson was done well to:).
2
Inception 2010,  PG-13)
Inception
mint! loved it!
3
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Quenton Tarantino has done it again! the dialog was brillant, i was laugh throughout most of the movie.
many people said it was confusing, in how it played out, going back and fourth from scene to scene. but i found it quite easy to understand, rather straight forward.
it's brilliant!!
4
Sherlock Holmes: A Game of Shadows 2011,  PG-13)
5
Red Dog 2011,  Unrated)
Red Dog
Masterpiece!
6
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
full of action. there are some hilarious scenes too. i was on the edge of my seat the whole time. loved every second of it.
7
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
i luved it !
the character of the joker is brilliant heath has done a fantastic job!
i don't usually like batman movies but i enjoyed this one .
n there's humour in it !!
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
nice twist at the end
9
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
luv it
10
The Departed 2006,  R)
The Departed
good movie. good ending.
dislike that all the main characted die.
11
Iron Man 2 2010,  PG-13)
Iron Man 2
not as good as the first but still fantasic. im not a fan of the black widow character though but wiplash was awesome, Robert Downey Jr is as funny as always!
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
luved it!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
the ending surprising
13
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
most sequels are not as good as the previous but Transformers 2 is just as good as Transformers!

i had just as much fun whatching this 1 as i did the 1st it was brilliant n at the end audience cheered n clapped it was gr8! i luved every second of it!
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
it was better that the first i rearly see a 2nd movie that is better than its first.
this one was hilarious.
i didnt like the ending much atleast it left it wide open for the third but i dont get why barbossa is still alive and its a shame about the dog taking jakes place on that island poor dog getts eatten.
(when i went to see the movie i waited till after the credits and saw the dog being chef of the savages).
15
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
17
300 2007,  R)
300
blood thirsty but it wasn't real enough looked to fake. but it was still really gd
18
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
random and very funny, when they couldn't come up with the most stupid line possible for the scean they resorted to just Yelling Really Loudly!! xD
---------------------------------
ron burgundy: Brick, where did you get a hand grenade?
brick tamland: I don't know.
-------------------------------------
Champ Kind: I will smash your face into a car windshield, and then take your mother, Dorothy Mantooth, out for a nice seafood dinner and never call her again.
Wes Mantooth: Dorothy Mantooth is a Saint!
Ron Burgundy: Hey, let's leave the mothers out of this.
-------------------------------------------------
Ron Burgundy: It's so damn hot... milk was a bad choice
---------------------------------------------------
Brick Tamland: [riding a bear] Hey, Ron. I'm riding a furry tractor.
19
Never Back Down 2008,  PG-13)
Never Back Down
a really really good movie!
luv the soundtrack
20
Stand by Me 1986,  R)
21
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
i found it predictable but it's still a really great movie...
22
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
really really gd
23
Transformers: Dark of the Moon 2011,  PG-13)
24
Kick-Ass 2010,  R)
25
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
so gonna own on dvd !!!!!
in a word AWESOME!
the classics neva die
26
Underworld 2003,  R)
Underworld
one of my favourite movies
27
21 2008,  PG-13)
21
at the end of the movie i didnt think he'd still be in that interview. i thought it was after that interview that he knew he wasn't gonna get that scholarship. but the ending was so great! how ben asks the guy "Did I dazzle you? Did I jump off the page? ", the look on the guys face was pricless!
28
The Losers 2010,  PG-13)
29
Underworld Awakening 2012,  R)
30
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Amazing !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
n Very Funny
31
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
this movie looks hell funny...
fantastic !!!
32
The Girl Who Played with Fire (Flickan som lekte med elden) 2009,  R)
33
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
Scott Pilgrim vs. the World
a pretty original idea, i loved all the game references. a good cast for great characters. kim was definantly my fave character she dosnt really have a big roll but every time she had some thing to say it was gold!
the script is so random at times, its fantastic!

("Hey so, can this not be a one-night stand? For one thing I didn't even get any. That was a joke.")

([the camera goes into his head. We see a wheel listing various thoughts. The arrow gets stuck between 'I gotta pee' and 'Who, her?']
Scott Pilgrim: "I gotta pee on her!... I mean, I gotta pee. Pee time.")

("Oh god!... oh man! This is a nightmare! Is this a nightmare? Wake up, wake up, wake up, wake up...! "
"It's just nerves! "
"Once we're on stage, you'll be fine."
"We were just on stage for sound check, and the sound guy hated us! ")


("Wait! We're fighting over Ramona?"
"Didn't you get my email explaining the situation?"
"I skimmed it."
"You will pay for your insolence!")

("Scott, if your life had a face, I would punch it."
"Hahahaha... wait, what?"
"I mean, are you really happy or really evil?"
"Evil? You mean, do I have, like, ulterior motives? I'm offended, Kim."
"Wounded, even?"
"Hurt, Kim.")

("Believe it or not I used to date Scott in high school."
"Oh? Do you have any embarrassing stories?"
"[laughs sarcastically] Yeah... he's an idiot! ")

("You punched me in the boob! Prepare to die, obviously!" )

("Look, I didn't write the gay handbook. If you got a problem with it, take it up with Liberace's ghost.")

(" 'Sup? How's life? He seems nice.")

("If you want something bad, you have to fight for it. Step up your game, Scott. Break out the L-word."
"Lesbian?"
"The other L-word."
"...Lesbians?" )
("Level with me... did we suck?
"I don't know... did you?" [walks away]
"...she has to go. She knows we suck.")


("You know her?"
"It was just a phase."
"You had a sexy phase?")

("Do that again, and I will end you! ")

("Every Pilgrim reaches the end of it's journey... some sooner than others.")

("Okay, presumeably, you may have just seen a dude's junk, and I'm very sorry for that... so is he.")

("Did you really see a future with this girl?"
"Like... with jet-packs?")


("You broke the heart that broke mine.")

("You're pretentious, this club sucks, I have beef. Let's do it.")

("We are Sex Bob-Omb! And we're here to watch Scott Pilgrim kick your teeth in! One-two-three-four!")

("Do you have any idea how long it took me to get all the evil exes' contact information so I could form this stupid league? Like, 2hours! *Two hours!*")
34
Casanova 2005,  R)
35
Sahara 2005,  PG-13)
Sahara
really funny
36
National Treasure 2004,  PG)
37
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
38
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
one of my all time favourites
39
The Endless Summer 2 - The Journey Continues 1994,  PG)
40
Billabong Odyssey 2003,  PG)
Billabong Odyssey
really really gd
41
Shrek 2001,  PG)
Shrek
brilliant
42
Undiscovered 2005,  PG-13)
43
Flyboys 2006,  PG-13)
44
The Prestige 2006,  PG-13)
45
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
IT REALLY IS AWESOME!!!! haha
46
The Endless Summer 1966,  G)
The Endless Summer
luv it
47
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
i loved it, so funny
48
The Other Guys 2010,  PG-13)
The Other Guys
i think this is the best movie ferrells done since anchorman!
my fave wuotes from this movie are:

Allen Gamble: [Steps on gas pedal] *America!*
Terry Hoitz: [Car crashes] Did you yell America when you stepped on the gas pedal?
Allen Gamble: No.

Terry Hoitz: The sound of your piss hitting the urinal, it sounds feminine. If we were in the wild, I would attack you. Even if you weren't in my food chain, I would go out of my way to attack you. If I were a lion and you were a tuna, I would swim out in the middle of the ocean and freakin eat you!

Allen Gamble: Did that go the way you thought it was gonna go? Nope.

Radio Dispatch: We found your stolen Prius, it was voting for Ralph Nader.

Allen Gamble: [after explosion] I need an MRI!
Allen Gamble: I can't hear! I can't hear! There's blood blisters on my hands! Oh, my God! How do you walk away in a movie without flinching when it explodes behind them? There's no way! I call bullshit on that! When they flew the Millennium Falcon outside of the Death Star, and it was followed by the explosion, that was bullshit!
Terry Hoitz: Don't you dare blab mouth Star Wars! That was all accurate!

Captain Gene Mauch: In twenty years, that guy's never been down here before. What did you two do?

Allen Gamble: Oh, look! He's flying!

Fosse: Hope you like prison food... and penis.

Allen Gamble: One day I'll get you over that wall of anger, and it will be glorious!
49
Resident Evil 2002,  R)
50
X-Men: First Class 2011,  PG-13)
51
Running Scared 2005,  R)
Running Scared
i love the way this movie has been shot. the concept is clever and the story is well written, so much happens in a short amount of time. its an adult telling of a kids adventure. the ending is slightly twisted and i havn't seen a good thriller that ends like this in a long time.
52
The Runaways 2010,  R)
53
Tron Legacy 2010,  PG)
54
Rendition 2007,  R)
55
Adventureland 2009,  R)
56
August Rush 2007,  PG)
August Rush
beautiful film
57
Hugo 2011,  PG)
Hugo
A delightful tale. I loved the French style.
58
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments