My Favorite Movies


  be19231's Rating My Rating
1
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
2
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
3
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
4
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
8
Doctor Who 1996,  Unrated)
9
Citizen Kane 1941,  PG)
10
RKO 281: The Battle Over Citizen Kane 1999,  R)
11
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
12
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
13
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
14
Clerks 1994,  R)
15
Clerks II 2006,  R)
16
Chasing Amy 1997,  R)
17
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
18
Dogma 1999,  R)
19
Mallrats 1995,  R)
20
Back to the Future 1985,  PG)
21
Back to the Future Part III 1990,  PG)
22
Back to the Future Part II 1989,  PG)
23
Blade Runner 1982,  R)
24
City Lights 1931,  G)
25
The Muppet Movie 1979,  G)
26
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
27
The Great Muppet Caper 1981,  G)
28
Crumb 1994,  R)
29
The Confessions of Robert Crumb 1987,  Unrated)
30
American Splendor 2003,  R)
31
American Beauty 1999,  R)
32
The Godfather 1972,  R)
33
The Godfather, Part II 1974,  R)
34
The Godfather, Part III 1990,  R)
35
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
36
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
37
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
38
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
39
24 Hour Party People 2002,  R)
40
Rush Hour 1998,  PG-13)
41
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
42
Stagecoach 1939,  Unrated)
43
X-Men 2000,  PG-13)
44
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
45
Men in Black 1997,  PG-13)
46
What About Bob? 1991,  PG)
47
Bob Dylan: Don't Look Back 1967,  Unrated)
48
Sling Blade 1996,  R)
49
Trekkies 1997,  PG)
50
Trekkies 2 2004,  PG)
51
Rushmore 1998,  R)
52
Superman 1978,  PG)
53
Apocalypse Now 1979,  R)
54
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
55
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
56
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
57
Last Action Hero 1993,  PG-13)
58
WWE: The Rise & Fall of ECW ,  Unrated)
59
Bowling for Columbine 2002,  R)
60
Casablanca 1942,  PG)
61
A Night in Casablanca 1946,  Unrated)
62
Fargo 1996,  R)
63
Galaxy Quest 1999,  PG)
64
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
65
The Fifth Element 1997,  PG-13)
66
Ghostbusters 1984,  PG)
67
Ghostbusters 2 1989,  PG)
68
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
69
Annie Hall 1977,  PG)
70
Toy Story 1995,  G)
71
The Goonies 1985,  PG)
72
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
73
Rent 2005,  PG-13)
74
The Incredibles 2004,  PG)
75
The Lord of the Rings 1978,  PG)
76
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
77
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
78
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
79
Chicken Run 2000,  G)
80
Lost In Translation 2003,  R)
81
The Matrix 1999,  R)
82
This Is Spinal Tap 1984,  R)
83
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
84
Mighty Aphrodite 1995,  R)
85
Best in Show 2000,  PG-13)
86
The Truman Show 1998,  PG)
87
Shaun of the Dead 2004,  R)
88
Swingers 1996,  R)
89
A Prairie Home Companion 2006,  PG-13)
90
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
91
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
92
Rocky 1976,  PG)
93
Rocky Balboa 2006,  PG)
94
Rocky IV 1985,  PG)
95
Rocky V 1990,  PG-13)
96
Rocky III 1982,  PG)
97
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
98
Rocky II 1979,  PG)
99
The Terminator 1984,  R)
100
Chicago 2002,  PG-13)
101
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
102
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
103
Apollo 13 1995,  PG)
104
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
105
Walk the Line 2005,  PG-13)
106
Man on the Moon 1999,  R)
107
The Blues Brothers 1980,  R)
108
Wild Man Blues 1997,  PG)
109
Almost Famous 2000,  R)
110
A Hard Day's Night 1964,  G)
111
Dark City 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments