My Favorite Movies
| bdmc7199's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Glory 1989, R) |
|
| 2 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 3 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 4 |
Lean on Me 1989, PG-13) |
|
| 5 |
Cadence 1990, PG-13) |
|
| 6 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 7 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 8 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 9 |
Four Minutes 2005, Unrated) |
|
| 10 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 11 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 12 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 13 |
Saint Ralph 2004, PG-13) |
|
| 14 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 15 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 16 |
Frailty 2002, R) |
|
| 17 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 18 |
Far and Away 1992, PG-13) |
|
| 19 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 20 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 21 |
Cool Runnings 1993, PG) |
|
| 22 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 23 |
One Hour Photo 2002, R) |
|
| 24 |
Shaolin Soccer 2001, PG-13) |
|
| 25 |
Nick of Time 1995, R) |
|
| 26 |
Platoon 1986, R) |
|
| 27 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 28 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 29 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 30 |
Drop Dead Fred 1991, PG-13) |






























