My Favorite Movies


  bdenton2's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
2
Anne of Green Gables 1985,  G)
3
Mary Poppins 1964,  G)
4
When Harry Met Sally 1989,  R)
5
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
6
Clue 1985,  PG)
7
Serenity 2005,  PG-13)
8
Braveheart 1995,  R)
9
Die Hard 1988,  R)
10
Beverly Hills Cop 1984,  R)
11
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
12
Better Off Dead 1985,  PG)
13
The Dark Knight 2008,  PG-13)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
Superman Returns 2006,  PG-13)
16
Batman Begins 2005,  PG-13)
17
Out of Africa 1985,  PG)
18
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
19
Newsies 1992,  PG)
20
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
21
The Hunt for Red October 1990,  PG)
22
Stealing Home 1988,  PG-13)
23
Savannah Smiles 1982,  PG)
24
The Private Eyes 1980,  PG)
25
Spirited Away 2001,  PG)
26
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
27
She's the Man 2006,  PG-13)
28
Grease 1978,  PG)
29
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
30
The Untouchables 1987,  R)
31
The Road to El Dorado 2000,  PG)
32
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003,  PG)
33
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992,  Unrated)
34
Cold Mountain 2003,  R)
35
The Notebook 2004,  PG-13)
36
West Side Story 1961,  PG)
37
Walk the Line 2005,  PG-13)
38
Annie 1981,  PG)
39
The Passion of the Christ 2004,  R)
40
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
41
Mulan 1998,  G)
42
Robin Hood 1973,  G)
43
American Anthem 1986,  PG-13)
44
French Kiss 1995,  PG-13)
45
The Man from Snowy River 1982,  PG)
46
Return to Snowy River 1988,  PG)
47
The Princess Bride 1987,  PG)
48
Lethal Weapon 1987,  R)
49
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
50
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
51
Hook 1991,  PG)
52
Blazing Saddles 1974,  R)
53
Lone Star State of Mind 2002,  PG-13)
54
All of Me 1984,  PG)
55
The Breakfast Club 1985,  R)
56
National Treasure 2004,  PG)
57
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
58
Say Anything... 1989,  PG-13)
59
Tequila Sunrise 1988,  R)
60
Ransom 1996,  R)
61
Martian Child 2007,  PG)
62
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
63
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
64
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
65
True Lies 1994,  R)
66
Undercover Blues 1993,  PG-13)
67
Cat Ballou 1965,  Unrated)
68
Hawmps 1976,  G)
69
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
70
The Gods Must Be Crazy II 1990,  PG)
71
The Rock 1996,  R)
72
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
73
The Patriot 2000,  R)
74
The Boondock Saints 2000,  R)
75
Steel Magnolias 1989,  PG)
76
Big 1988,  PG)
77
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
78
Get Over It 2001,  PG-13)
79
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
80
The Incredibles 2004,  PG)
81
Sky High 2005,  PG)
82
Wild Hogs 2007,  PG-13)
83
Fight Club 1999,  R)
84
School Ties 1992,  PG-13)
85
The Usual Suspects 1995,  R)
86
The Flight of the Phoenix 1965,  Unrated)
87
Candleshoe 1977,  G)
88
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
89
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
90
George of the Jungle 1997,  PG)
91
Summer Magic 1963,  G)
92
Erin Brockovich 2000,  R)
93
GoldenEye 1995,  PG-13)
94
The Parent Trap 1961,  G)
95
Space Cowboys 2000,  PG-13)
96
The River Rat 1984,  PG)
97
Freaky Friday 2003,  PG)
98
Freaky Friday 1976,  G)
99
X-Men 2000,  PG-13)
100
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
101
Forrest Gump 1994,  PG-13)
102
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
103
The Holiday 2006,  PG-13)
104
Stardust 2007,  PG-13)
105
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
106
Dead Poets Society 1989,  PG)
107
A Cinderella Story 2004,  PG)
108
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
109
One Crazy Summer 1986,  PG)
110
300 2007,  R)
111
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
112
Iron Man 2008,  PG-13)
113
Heart and Souls 1993,  PG-13)
114
Something to Talk About 1995,  R)
115
Stepmom 1998,  PG-13)
116
Bull Durham 1988,  R)
117
Frequency 2000,  PG-13)
118
Contact 1997,  PG)
119
Ella Enchanted 2004,  PG)
120
Enchanted 2007,  PG)
121
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
122
The Silence of the Lambs 1991,  R)
123
Quest For Camelot 1998,  G)
124
How to Make an American Quilt 1995,  PG-13)
125
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
126
Little Women 1994,  PG)
127
Independence Day 1996,  PG-13)
128
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
129
Phenomenon 1996,  PG)
130
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
131
Ruthless People 1986,  R)
132
Serendipity 2001,  PG-13)
133
White Christmas 1954,  Unrated)
134
The Kingdom 2007,  R)
135
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
136
Now and Then 1995,  PG-13)
137
3:10 to Yuma 2007,  R)
138
We Are Marshall 2006,  PG)
139
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
140
Good Will Hunting 1997,  R)
141
Rudyard Kipling's The Jungle Book 1994,  PG)
142
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
143
Drumline 2002,  PG-13)
144
Casablanca 1942,  PG)
145
Hairspray 2007,  PG)
146
Down Periscope 1996,  PG-13)
147
Fiddler on the Roof 1971,  G)
148
Shining Through 1992,  R)
149
The Goonies 1985,  PG)
150
Return to Me 2000,  PG)
151
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
152
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
153
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
154
Rudy 1993,  PG)
155
While You Were Sleeping 1995,  PG)
156
It Could Happen to You 1994,  PG)
157
21 2008,  PG-13)
158
Transformers 2007,  PG-13)
159
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
160
A Christmas Story 1983,  PG)
161
Pretty in Pink 1986,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments