My Favorite Movies
| bcheeky2002's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 2 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 3 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 4 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 5 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 6 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 7 |
Poetic Justice 1993, R) |
|
| 8 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 9 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 11 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 12 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 13 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 14 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 15 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 16 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 17 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 18 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 20 |
8 Seconds 1994, PG-13) |
|
| 21 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 22 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 23 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 24 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 25 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 26 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 27 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 28 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 29 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 30 |
American Pie 1999, R) |
|
| 31 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 32 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 33 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 34 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 35 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 36 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 37 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 38 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 39 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 40 |
Grease 1978, PG) |
|
| 41 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 42 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 43 |
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003, PG) |
|
| 44 |
The Man Who Sued God 2001, R) |
|
| 45 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 46 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 47 |
Peter Pan 1953, G) |
|
| 48 |
The Lion King 1 1/2 2004, G) |
|
| 49 |
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998, G) |
|
| 50 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 51 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 52 |
Muriel's Wedding 1994, R) |
|
| 53 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 54 |
American Wedding 2003, R) |
|
| 55 |
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996, R) |
|
| 56 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 57 |
Daddy Day Care 2003, PG) |
|
| 58 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 59 |
The Three Musketeers 1993, PG) |
|
| 60 |
Friday 1995, R) |
|
| 61 |
Next Friday 2000, R) |
|
| 62 |
Friday After Next 2002, R) |
|
| 63 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 64 |
Blown Away 1994, R) |
|
| 65 |
Far and Away 1992, PG-13) |
|
| 66 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 67 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 68 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004, G) |
|
| 69 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 70 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 71 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 72 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 73 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 74 |
George of the Jungle 1997, PG) |
|
| 75 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 76 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 77 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 78 |
Cool Runnings 1993, PG) |
|
| 79 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 80 |
Little Nicky 2000, PG-13) |
|
| 81 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 82 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 83 |
Stay Alive 2006, PG-13) |
|
| 84 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 85 |
A Bug's Life 1998, G) |
|
| 86 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 87 |
What Women Want 2000, PG-13) |
|
| 88 |
Underworld 2003, R) |
|
| 89 |
Runaway Bride 1999, PG) |
|
| 90 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 91 |
Blade 1998, R) |
|
| 92 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 93 |
Constantine 2005, R) |
|
| 94 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 95 |
Cars 2006, G) |
|
| 96 |
Saw II 2005, R) |
|
| 97 |
The Ant Bully 2006, PG) |
|
| 98 |
Open Season 2006, PG) |
|
| 99 |
The Guardian 2006, PG-13)
A strong and moving drama about life and death as a US Coast Guard Rescue Swimmer. Kevin Costner's a reluctant teacher at the A Academy while Ashton Kutcher is a student with more potential than he realises; it's not about breaking records, its about saving lives. A movie that makes you realise how lucky we are to have people risking their lives everyday to save others. |
|
| 100 |
Point Break 1991, R) |
|
| 101 |
Pretty Woman 1990, R) |





































































































