My Favorite Movies


  bbuzzelli's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
The BEST directed film of all time, hands down!
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
My first favorite movie...
3
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
"Workshed."
4
The Godfather, Part II 1974,  R)
5
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
6
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Sam Raimi is the shizz!
7
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
I LOVE BRUCE CAMPBELL!
8
Spider-Man 2002,  PG-13)
9
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
2nd Greatest Superhero movie EVER
10
Wedding Crashers 2005,  R)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
A romantic comedy...with zombies. Can you ask for more?
13
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
"Give me one good reason why you'd steal that Snickers bar."
"Uh...the nougat?"
14
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Hilarious! Val and Robert are fantastic!
15
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Incredible movie! When it first came out, I avoided it because I thought it would be too "trippy", but I've recently seen it and fallen in love! The lead cast is perfect!! An amazing story about an amazing time told with amazing music!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments