My Favorite Movies


  1. bballgirl1334
  2. taylor

these are not in any order.

  bballgirl1334's Rating My Rating
1
Funny Girl 1968,  G)
Funny Girl
I love this movie!!! Barbra Streisand is absoultley amazing...
2
Flightplan 2005,  PG-13)
Flightplan
Yes this movie and panic room are alike but but it dosent make it any less amazing.
3
With Six You Get Eggroll 1968,  G)
With Six You Get Eggroll
This is one ove those movies that is kind of dumb but you love it anyways...
4
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
5
Open Range 2003,  R)
Open Range
This is probley my favorite western next to Rio Bravo...
6
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
This is one of my favorite movies. Audery Hepburn is amazing. I love her hair and how she dresses and I dont really care about that stuff.
7
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
8
Rio Bravo 1959,  Unrated)
Rio Bravo
This is one of my favorite westerns. Not only John Wayne and Dean Martin star in it but so dose Angie Dickinson. Its very similar to El Dardo thoe. But I gusse it was just so amazing the first time the had to make it agine.
9
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
This movie is amazing! They got the ideas for the movie from storys. Then when they looked for the tunnel at the camp it was there.
10
Move Over Darling 1963,  Unrated)
Move Over Darling
It made be laugh so hard in some parts I couldt breath. The only thing is that buged me about this movie was James Garner I dont know what it is but in some parts he buges the heck out of me. Still love it thoe. Besides that this movie is a great movie.
11
Mary Poppins 1964,  G)
12
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
13
Tears of the Sun 2003,  R)
Tears of the Sun
Its soooo sad. I loved it thoe.
14
The Sound of Music 1965,  G)
15
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
16
Flight of the Phoenix 2004,  PG-13)
17
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
18
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
this is the first movie i had.
19
Tom Sawyer 1973,  G)
20
Contact 1997,  PG)
Contact
Jodie Foster did an amazing job... but she always dose.lol
21
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
22
Saving Private Ryan 1998,  R)
23
Grease 1978,  PG)
24
Secondhand Lions 2003,  PG)
25
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Who dosent like this movie?
26
The Silence of the Lambs 1991,  R)
27
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
i love this movie. Its pretty big were I live.
28
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
love this movie.
29
Toy Story 1995,  G)
30
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
I love this movie
31
Paris When It Sizzles 1964,  Unrated)
Paris When It Sizzles
its like the only romance i have ever watched and i only watched it cus adrey hepburn is in it and it turned out to be pretty good.
32
Pale Rider 1985,  R)
33
North by Northwest 1959,  Unrated)
North by Northwest
This is one of my favorite Alfred Hitchock movies even thoe I like alot of his movies... and I like almost anything Cary Grant is in...
34
Sabrina 1954,  Unrated)
Sabrina
This is a very very very good movie. Any one who likes Audrey Hepburn should watch this movie.
35
Send Me No Flowers 1964,  Unrated)
Send Me No Flowers
Not the best movie that they made together but still is a really good movie that I would watch over and over. Good thing to cuz my mom bought it for me before I had watched. lol
36
Pillow Talk 1959,  Unrated)
Pillow Talk
You cant go rong with Doris Day and Rock Hudson.
37
Operation Petticoat 1959,  Unrated)
Operation Petticoat
LOVE THIS MOVIE!
38
Charade 1963,  G)
Charade
I LOVE this movie. Audrey Hepburn and Cary Grant in the one movie... its amazing. I thought it would be the police but not Adam or what ever his name is.
39
The Way We Were 1973,  PG)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. lombeabm
    lombeabm posted 3 years ago

    Love Audrey too. She represents an era goneby-one of timeless, flawless beauty.