My Favorite Movies


  bballer8691's Rating My Rating
1
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
My absolute favorite movie. I have seen it 8 or 9 times and it is still funny and entertaining every minute
2
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
better than the dark knight. best movie i've seen in a long time. everything was perfect. I just feel a little bad for liking the comedian so much.........
3
The Dark Knight 2008,  PG-13)
4
Hot Fuzz 2006,  R)
5
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
One of my favorite directors', Tarantino, first movie. violent, great plot and acting.
6
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
My favorite movie from Stanley Kubrick. It's dark, sadistic, and repulsive at times. I also read the book which wasn't as good
7
300 2007,  R)
300
can't believe I never reviewd this movie. I just saw it on blu-ray and it was even more amazing than before. I've seen it easily 8-10 times and it's still interesting every second.
8
The Strangers 2008,  R)
The Strangers
scary and real
9
Blade 1998,  R)
10
Halloween 1978,  R)
Halloween
best horror movie ever made.
11
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
12
Wanted 2008,  R)
13
BASEketball 1998,  R)
BASEketball
i saw this movie before i ever saw south park and i like it better. i think i was 8 and it was the funniest thing i ever saw
14
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
a perfect movie in every way for me.
15
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
fucking hilarious
16
Orgazmo 1997,  R)
17
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
This is the most realistic of all 4. Not that that's a bad thing for the others, but it made you feel like he wasn't going to make it in this one. By the 2nd Die Hard, John Mcclane is INVINCIBLE
18
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
one of my favorite cartoons on big screen? with a plot? a good one? and it's funny!
19
American History X 1998,  R)
American History X
definitely a white people movie.
20
Fargo 1996,  R)
Fargo
similar to No Country. The Coen Bros. did it again
21
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
I liked it the first time, but it wasn't that great. The 2nd time it was much much better
22
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
funny and weird. exactly what I would make
23
The Shining 1980,  R)
The Shining
the best movie ever or the best horror movie ever? you decide
24
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
The best christmas movie ever made. I watch it 10 times every year
25
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
Zack and Miri Make a Porno
jason mewes took control every time he was on screen. one of those movies that doesn't leave your mind for a few days
26
Clerks 1994,  R)
Clerks
THAT WRITING.....
27
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
the best rambo movie. first blood doesn't even compare to the end when he got on that 50 cal machine gun
28
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
if only we had a way to rid ourselves of jerkoff criminals like the Saints do.......
29
Punisher: War Zone 2008,  R)
Punisher: War Zone
I read the comics and the punisher from 2004 wasn't as brutal as frank castle he really is. This movie was the most brutal and badass movie ever.
30
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
People just don't get this one. But it's genius
31
The Departed 2006,  R)
32
Shoot 'Em Up 2007,  R)
33
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
"In Korea, we stacked you fuckers up 5 feet high and used you as sandbags." Clint Eastwood is a legend. Cowboy in the Dollars Trilogy, badass in the Dity Harry movies. Now he's just unstoppable
34
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
masterpiece
35
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
Crank 2: High Voltage
I have a lot to say about this movie. First off it was like a b movie, which i like anyway. the first movie he had to get adrenaline to keep his heart going. this one relies on electricity. the effects were...decent. but that's alright because this movie was low-budget and i'm just glad it got made. it was out of control action and comedy which is a nice break from movies that try to be way too important. and maybe one of my favorite parts of the movie besides amy smart was how it looked. they used best buy prosumer cameras to film this and it made the everything look almost like a home-movie that they made with some friends.
36
Crank 2006,  R)
37
Changeling 2008,  R)
Changeling
first off, clint eastwood is a master of directing so you already know its gonna be good. then angeklina jolie is added, who's still very hot even in the 20s and a surprisingly good actress. the rest of the cast and plot make this definitely a classic
38
The Mummy 1999,  PG-13)
39
Brüno (Bruno) 2009,  R)
Brüno (Bruno)
luckily for us this man has no shame
40
The Hurt Locker 2008,  R)
The Hurt Locker
i would say it should be considered for 2009 best picture. and possibly the winner
41
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
well im kinda fascinated by serial killers anyway, then you add brad pitt and morgan freeman who are great actors, and you make a movie that seems made specifically for me
42
The Collector 2009,  R)
The Collector
pretty scary, in a good way. no surprise or cheap scares
43
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
so i love tarantino's movies (except death proof of course), i like brad pitt, nazi killing, wwII, surprise endings, and brutality. if any of those pertain to you, see it.
44
Gamer 2009,  R)
Gamer
how do you review a movie? this was definitely creative, interesting, and it had more substance that i thought it would. so i really liked it. michael c. hall is always great, and gerard butler is a badass action star. lots of nudity, action, comedy, oh yeah and a dance scene
45
Zombieland 2009,  R)
Zombieland
finally a new zombie movie. a NEW zombie movie, because I'm tired of the dawn of the dead/28 days later types
46
The Boondock Saints II: All Saints Day 2009,  R)
The Boondock Saints II: All Saints Day
it wasn't a 'good' movie but it was badass. all that you would expect, plus clifton collins had some good stuff
47
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
The coen bros. did a great job making this funny, and seem like it really is in the 30's instead of them just wearing the clothes

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments