Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Bazza1505's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Good sequel to the first one that leaves you wanting for more!!
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This film has got to be one of the best films of modern times!
3
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Was worried about watching this film but was very suprised just how good it is!
4
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
I actually found this one funnier than the first with a decent amount of action!
5
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
A must see movie that is funny and a tear jerker!
6
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
Reasonable movie but the ending just seems so wrong!
7
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
Lovely well written movie that is just a little predictable but still nice!
8
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
I wasn't that keen on Pitch black, but this movie is a lot better with only a few mild references to the first. The only trouble is it seems they cared more about the CGI.
9
The Island 2005,  PG-13)
The Island
Brought this DVD without knowing much about it I even put of watching it for a while but once I watched I was really suprised. The action sequences are breathtaking at times. The only thing is the ending seems a bit abrupt.
10
Con Air 1997,  R)
Con Air
Thought this movie was a typical action movie but its still nicely done. Definetly worth a watch
11
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
This movie was quite good, with Will Smith and Tommy Lee Jones continuing from the first one right where they left off.
12
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
I actually thought this movie was quite funny but it does start to get a bit much towards the end. Probably would have been better if it was shorter.
13
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
This movie in my opinion is better than the first! Definetly worth a watch!
14
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
This film is very good in my opinion! Worth a watch!
15
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Kate Hudson is brilliant in this film and its extremely funny what she does to Matthew McConaughey!
16
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
This film is slightly different from the first 2 films. One of the main differences is the comedy factor which is brought in by Ryan Reynolds. Worth at least a watch!
17
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I thought this was a reasonable film that was worth a watch but the changes brought in by the new director stopped this one from being as good as it could have been.
18
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
Drew Barrymore and Adam Sandler pulls of a look into the 80's really well. Worth a watch!
19
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
That lazy fat cat doesn't let you down in the comedy part of this movie!
20
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
Good movie with 2 talented actors.
21
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Film was well crafted in many ways and a joy to watch.
22
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Big Balla Film, that is well worth watching one of Milla Jovovich's best films.
23
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
An absolute blockbuster!
24
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
I actually thought this movie was extremely good.
25
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
I know I'm a big baby but I love the Shrek series and this one doesn't disappoint!
26
Garfield: A Tail of Two Kitties ,  PG)
27
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Never watched Firefly but really enjoyed movie. you can watch the movie without knowing the series which is a plus.
28
Men in Black 1997,  PG-13)
29
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
Loved this movie Josh Lucas and Reese Witherspoon were good in this
30
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Good well thought out movie! A must to see.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments