My Favorite Movies
| bazooked's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 2 |
Memento 2000, R) |
|
| 3 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 4 |
Marie Antoinette 2006, PG-13)
Yes - I know that Marie Antoinette did not wear Converse sneakers (and the movie is loose and fast with actual historical facts) - but this movie shows that history books don't always tell the story properly - she wasn't as heartless as people think. |
|
| 5 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 6 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 7 |
High Noon 1952, Unrated) |
|
| 8 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 9 |
Exotica 1994, R) |
|
| 10 |
Dangerous Liaisons 1988, R) |
|
| 11 |
Shadow of a Doubt 1943, PG) |
|
| 12 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 13 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 14 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 15 |
The Sweet Hereafter 1997, R) |
|
| 16 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 17 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Laura 1944, Unrated) |
|
| 19 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 20 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 21 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 22 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 23 |
National Lampoon's Vacation 1983, R) |
|
| 24 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 25 |
The Natural 1984, PG) |
|
| 26 |
Courage Under Fire 1996, R) |
|
| 27 |
Legend 1986, PG) |
|
| 28 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |




























