My Favorite Movies
| batistafan's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 7 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 8 |
The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella 1976, G) |
|
| 9 |
White Line Fever 1975, PG) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 12 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 13 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 14 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 15 |
Little Big Man 1970, PG) |
|
| 16 |
300 2007, R)
Wow, this is one of the best films I have seen in a long time. The special effects alone are worth the price of admission. Gerard Butler is amazing as King Leonidas of the Spartans, and Lena Headey gives an equally fantastic performance as his queen. |
|
| 17 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 18 |
The Car 1977, R) |
|
| 19 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 20 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 21 |
Scarface 1983, R) |
|
| 22 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 23 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 24 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 25 |
Mighty Joe Young 1998, PG) |
|
| 26 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 27 |
King Kong 1976, PG) |
|
| 28 |
Cinderella 1950, G) |
|
| 29 |
Frequency 2000, PG-13) |
|
| 30 |
Constantine 2005, R) |
|
| 31 |
Legend 1986, PG) |
|
| 32 |
Superman 1978, PG) |
|
| 33 |
Superman II 1981, PG) |
|
| 34 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 35 |
Superman III 1983, PG) |
|
| 36 |
Superman IV: The Quest for Peace 1987, PG) |
|
| 37 |
Dragonheart 1986, PG-13) |
|
| 38 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 39 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 40 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 41 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 42 |
The 13th Warrior 1999, R) |
|
| 43 |
Johnny Belinda 1948, Unrated) |
|
| 44 |
'Night Mother 1986, PG-13) |
|
| 45 |
Smoke Signals 1998, PG-13) |
|
| 46 |
Dance Me Outside 1994, R) |
|
| 47 |
Ravenous 1999, R) |
|
| 48 |
Lonesome Dove 2002, Unrated) |
|
| 49 |
The 10th Kingdom 2002, Unrated) |
|
| 50 |
The Magical Legend of the Leprechauns 1999, Unrated) |
|
| 51 |
Silent Hill 2006, R) |
|
| 52 |
The Warriors 1979, R) |
|
| 53 |
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes 1984, PG) |
|
| 54 |
The Mighty 1998, PG-13) |
|
| 55 |
Simon Birch 1998, PG) |





















































