My Favorite Movies


  bathysphere's Rating My Rating
1
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Seize the day, boys.
Best film ever <3
2
Total Eclipse 1995,  R)
Total Eclipse
"Elle est retrouvée. Quoi? - L'Éternité. C'est la mer allée avec le soleil."
3
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
The power of dreams. Wonderful.
4
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
So glam, so stylish. Love.
5
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
Lynch psychologism is always at its best.
6
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Envy, treachery, love, madness, and music. Amazing report about the life of a genius. Tom Hulce's greatest interpretation.
7
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
8
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
Mysterious Skin
Beautiful and desperate. No other words to describe.
9
Charlie Bartlett 2007,  R)
10
Reservoir Dogs 1992,  R)
11
Pirate Radio (The Boat That Rocked) 2009,  R)
12
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Silençio - Silençio.
13
Othello 1995,  R)
14
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
John Cusack, Jack Black ( !! ) and the epical ost make this movie a cult.
15
Across the Universe 2007,  PG-13)
16
All About Eve 1950,  PG)
17
The Godfather 1972,  R)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
19
Zoolander 2001,  PG-13)
20
The Shawshank Redemption 1994,  R)
21
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
She wore blue velvet <3
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
'Cause insanity is only a point of view.
23
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
24
Batman 1989,  PG-13)
25
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether)
"Monsieur, do you support youth?"-"No, I prefer the old."
26
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
27
Control 2007,  R)
Control
"So this is permanence, love's shattered pride. What once was innocence, turned on its side. A cloud hangs over me, marks every move. Deep in the memory, of what once was love."
28
Fight Club 1999,  R)
29
Lord of the Flies 1990,  R)
30
Lost In Translation 2003,  R)
31
The Godfather, Part II 1974,  R)
32
Taxi Driver 1976,  R)
33
American Psycho 2000,  R)
34
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
35
Bananas 1971,  PG-13)
36
The Virgin Suicides 1999,  R)
37
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
38
The Godfather, Part III 1990,  R)
39
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
40
The Big Lebowski 1998,  R)
41
Trainspotting 1996,  R)
42
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
43
Hook 1991,  PG)
44
Batman Returns 1992,  PG-13)
45
The Blues Brothers 1980,  R)
46
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
47
Lolita 1962,  Unrated)
48
About a Boy 2002,  PG-13)
49
Annie Hall 1977,  PG)
50
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
51
GoodFellas 1990,  R)
52
The Shining 1980,  R)
53
Modern Times 1936,  G)
54
The Truman Show 1998,  PG)
55
Play It Again, Sam 1972,  PG)
56
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
57
Patch Adams 1998,  PG-13)
58
Jumanji 1995,  PG)
59
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
60
Pulp Fiction 1994,  R)
61
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments