My Favorite Movies


  bastet05's Rating My Rating
1
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
A great movie enjoyable for all ages- the story shows comradre in adventure and how a group of kids and unlikely friends succeed in saving their town.
2
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Harisson Ford and Sean Connery's chemistry as father and son are priceless- we finally find out the dirty details of Indy's childhood to discredit his macho facade. Of course, per usual, Indy is battling evil Nazi's to find the Holy Grail. The storyline continues and keeps pace with the previous films, using action and humor simultaneously to create a fun, entertaining, action packed romp- and creates a good end of the 3 movies (the 2nd one left a bad taste in my mouth).
3
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Indy's battling the evil nazi's in a race to get ahold of the Ark of the Convenant. This movie succeeds in all areas- plot, acting, script, direction- the story is fast paced, giving you good bits of character history without going into flashbacks. This trilogy is my favorite series of movies and since it never takes itself too seriously, it as a genuine good-time adventure movie.

It's not meant to change your life or instigate thought provoking ideas of mythology, instead, it entertains you and continues to do so on the subsequent viewings.
4
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A psychological dark comedy, this movie helped bring Brad Pitt out of the pretty boy box he was stuck in and become an everyman's man. However, Ed Norton is my favorite (the main character) whose mental layers get peeled back one by one, inadverntantly creating a confusing, yet graspable plot. This movie galvanized a bunch of quotes and self reflections from Norton's monologue that you are sure to want to read the book, just to see what didn't make it on to screen.
Quirky and bloody, this film isn't for everyone but for those who like a thinking movie to match their sick sense of humor.
5
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
More styish as a 'what if' scenario than the originals political agenda, I enjoyed this one more as an all out modern and greatly executed horror movie. The production team left behind the cheese and camp that is a stigma of the horror genre and put together a believable story (you have to watch it to understand, yes zombies will never happen but this presents that IF it did, this is a realistic presentation). My favorite modern horror movie!
6
Love Me Tonight 1932,  Unrated)
Love Me Tonight
The musical to end all musicals. Flirtacious, witty, cheeky, infectious melodies, fairy tale ending, this movie has it all. The story is generic as ever, but if you are a romantic and love musicals, you will enjoy the expectant plot and the execution.
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Christian Bale IS Batman- a great take of how a comic book CAN be adapted to the big screen and keep it's comic roots/integrity intact without resorting to cheesy one liners and over the top costume designing.
8
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
Batman: Mask Of The Phantasm
This cartoon is actually mature considering the tv series. It includeds blood, death, explosions, that's just within the first few moments. The voice acting is impeccable, as well as the story and for any Batman fan who thought "Andrea Beaumont who?" you actually feel saddened in the end.
9
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
i like this movie but when I look back, Michelle Pfeiffer's Catwoman costume was THE star of the movie.
10
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Quirky in appropriate areas, Michael Keaton brought Batman to the screen with a new take- dark and serious (but not too serious as this is Tim Burton directing it) and Jack Nicholson's Joker was immortalized as the standard for the role successors. Probably a bit too abrasive for kids under 10, but enjoyable all the same for the action. Just forget about the bits of the soundtrack Prince contributed and you'll enjoy it.
11
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
I don't care what anyone says- I love this better than the first. It's all zippy one liners and goofy gag jokes but I enjoy every minute of it.
12
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Lengthy and intense, the movie pushes the boundaries of mere illusions to true magic and leaves one guessing until the end as to what is actually magic and what is not. A good mystery and a satifyingly creepy ending.
13
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
A comedy in the darkest sense, American Psycho is not for those who cannot find subtle humor in the mind of a psychotic. This movie does well to utilize it's soundtrack, and Bateman's obsessive nature, to garner a giggle out of the absurdity of the circumstances surrounding his violence. Whether he's "Walking on Sunshine" post Paul Allen, running naked down a hall with a chainsaw, or 'Returning some video tapes', Bateman is a complex character that peels away all his layers to keep you anticipating the view of his next darkest moment.
14
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
I first saw this movie when I was 15, after begging my dad to take me to see it (he saw the original release in the theatre decades before). Halfway through, I realized I'd curled up in my seat gripping my knees.

I knew the girl couldn't be lurking under my seat, but somehow... there was that shred of doubt that kept me in the same position. For those ever raised in a religious environment, even if you don't practice now, the idea of this situation digs into your imagination and really freaks you out for the duration of the film. A definite commendation to the effects crew- especially for the time it was made.

Despite my love of this film I could not give it a 5 because the ending left more to be desired.
15
Ravenous 1999,  R)
Ravenous
The soundtrack in this movie is hilariously inappropriate at times (purposeful) and only adds to the creepiness of the subject. It is a movie whose plot is very different from it's predecessors on the subject matter. Guy Pearce's performance as a conflicted soldier whose body is going through an unconscious physical, spiritual and emotional change really sells this movie, as well as Robert Carlyle presenting the image of a horrifically sadistic cannibal Jesus.
16
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
So I Married an Axe Murderer
Mike Myers quirky character brings to life a paranoia many have faced- a solid relationship. He constantly find ridiculous reasons to break up with women "pam smelled like soup" that when he finally finds a winner, but suspects she is a serial husband killer, no one believes him.

My favorite bits are actually Mike Myers playing his characters' scottish father- and the scathing remarks he makes towards his youngest son for having a big head.

Definitely an acceptable date comedy as both guys and girls can enjoy the humor within.
17
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
The Messenger: The Story of Joan of Arc
When I first watched this, I was disappointed that they made Joan out to be a complete neurotic case, but on the rewatch, I noticed more subtleties that lent more towards the directors interpretation of the events. Jovovich performs amazingly and you easily forget you're watching a supermodel on the screen.

The unique theory of Joan's story, as well as everyone's character presentation turned this into one of my favorite movies.

The star power of this movie is surprising considering the low success it seemed to have, and Dustin Hoffman as God was a nice touch (imo).
18
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
The Outlaw Josey Wales
This was my first and favorite Clint Eastwood movie I ever saw. The story is evenly paced, not wasting time on common sense details- such as the beginning lasts barely 5 minutes to give you a sense of Josey being vengeance personified.

The movie balances wit, sardonic humor, and action while fleshing out the characters- the supporting cast is stellar (Lone Watie). As with every Eastwood movie, there is no hard time telling who is good and who is bad and as per usual, it feels pretty damn good to watch a bad guy go down.

Those who are familiar with 'Every Which Way but Loose' will notice at least 5 familiar faces throughout the film. Namely, Bill McKinneyl, Joyce Jameson, Sondra Locke, Clint Eastwood (of course), William O'Connell, John Quade, & Doug McGrath.
19
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Kevin Smith movies = great quote fodder. "Will someone PLEASE get their CHILD of the ESCALATOR!"

Sure, the characters talk in a grandiose manner, using speech rarely used by the normal human, nerds included, it all adds to the presentation.

Jason Lee's Brody makes this movie- his sarcasm and incredible selfishness- although deplorable- or hilarious. Stan Lee's cameo is excellent, enduring Brody's obsessions with Super Hero genitalia :D
20
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
Earth Girls Are Easy
It has been a long time since I saw a movie that just jumped out and grabbed me. Not that this has resounding performances or anything but the plot, the soundtrack, the characters, everything about it is completely 80s awesome! And few movies showcase Jeff Goldblum as teh goofy yet serious hotness like this does! Julie Brown and her songs are nothing but fantastic- I need to add this soundtrack to my collection. Definitely my new favorite!
21
Malena 2000,  R)
Malena
Geared to be light hearted in the beginning (e.g. when Renato receives his first boner courtesy of Malena walking in the village) halfway through, it quickly turns to a serious and depressing tone. It is clear that Malena's only crime is her beauty- the village men can't stop ogling her, the village women spread vicious rumors that they just know she's out to steal their men. She remains stoically silent through it all, and oblivious to her little stalker in Renato.
When her husband is declared dead in the war, it takes a while but she soon become what everyone thought her to be all along- as the villagers won't sell her any good food, she resorts to having to get it outside, and having no money but being as beautiful as she is, she earns it the only way she is offered.

I do not want to give away too much, but the ending turns out better than I could have hoped- as you watch it, you wonder how an ending could have been devised at all.

I am still a but confused on the very end, the reactions when Malena is in the market place so if it could be explained to me, I would appreciate it.

Not quite chick flick, not quite comedy, this is a good hybrid.
22
The Matador 2005,  R)
The Matador
Quirky and light hearted, it truly is a bizarre movie. A little crass but not so much violent, it is a movie you just have to take for what it is.
23
Multiplicity 1996,  PG-13)
Multiplicity
I watched this for probably the bazillionth time (after a several year break) and was laughing my arse off the entire time. Bar none, my favorite comedy. Michael Keaton's various personalities incite humor as they argue amongst each other and although the plot is unrealistic, it's still enjoyable as a "movie magic" what if..

Michael Keaton is a brilliant actor- each character really comes across as a different entity- each presenting a different side of his self- macho, nurturing, and child. I can't even understand why it's rated PG-13, I don't recall the F word in it and the "sexual situations" are all implied between a husband and wife, and there's no nudity.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments