My Favorite Movies


  Basht's Rating My Rating
1
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
Officially the BEST movie i have ever seen! It's beautiful, twisted, amazing, insightful, funny, strange, and a bit of a tear jerker.
2
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
SECOND BEST MOVIE EVER!
3
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
I'm constantly finding new things i love about this movie!
4
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
How can you not love this film? it's touching, twisted, evil, and sweet. It wouldn't work for today's audiences... but it somehow holds a magic
5
Young People Fucking (Y.P.F.) 2007,  R)
Young People Fucking (Y.P.F.)
Honest, funny, heartfelt, charming. Definitly one of my favorites
6
The Trouble With Harry 1955,  PG)
The Trouble With Harry
my favorite hitchcock... it's a mystery comedy! his only comedic film and it's brilliant!
7
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
Twilight Zone: The Movie
so so sooooo good!! you must see IMMEDIATLY!!
8
The Tingler 1959,  Unrated)
The Tingler
It's Vincent. nuff said
9
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
AMAZING and TWISTED
10
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
BEST DISNEY MOVIE EVER!
11
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
such a good movie
12
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
one of the most beautiful films.
13
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
14
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
Hannah and Her Sisters
one of my alltime favorite films
15
When Harry Met Sally 1989,  R)
16
The Sword in the Stone 1963,  G)
The Sword in the Stone
Merlin VS Madam Mim Nuf Said
17
Army of Darkness 1993,  R)
18
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
the first time i saw this i thought that it was slow and rather boring. but i've since changed my mind. startlingly funny and heartbreaking and beautiful. words can't describe how much i love this film
19
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
amazing. the atmosphere of this movie seems to come out into life, surround you as you watch his transformation. it's no wonder it's one of the 100 greatest films of all time.
20
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
wow... completely heart wrenching, beautiful, tragic. you should see this one
21
The Godfather 1972,  R)
22
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
it's long but it's beautiful and amazing
23
Fight Club 1999,  R)
24
Rope 1948,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments