My Favorite Movies


  basch's Rating My Rating
1
Mulholland Drive 2001,  R)
2
Stargate 1994,  PG-13)
3
Akira 1988,  R)
4
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
5
Total Recall 1990,  R)
6
The Running Man 1987,  R)
7
Dogma 1999,  R)
8
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
9
Starship Troopers 1997,  R)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
15
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
16
The Lost Boys 1987,  R)
17
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
18
Saw 2004,  R)
19
Saw II 2005,  R)
20
Taxi Driver 1976,  R)
21
Donnie Darko 2001,  R)
22
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
23
Halloween 1978,  R)
24
Halloween II 1981,  R)
25
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
26
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
27
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
28
Hellraiser 1987,  R)
29
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
30
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
31
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
32
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
33
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) 2003,  PG-13)
34
Infernal Affairs II 2003,  PG-13)
35
Mallrats 1995,  R)
36
Event Horizon 1997,  R)
37
Commando 1985,  R)
38
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
39
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
40
Rambo III 1988,  R)
41
Batman 1989,  PG-13)
42
Batman Begins 2005,  PG-13)
43
Batman Returns 1992,  PG-13)
44
Jaws 1975,  PG)
45
Clerks 1994,  R)
46
The Thing 1982,  R)
47
Escape from L.A. 1996,  R)
48
Escape from New York 1981,  R)
49
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
50
Con Air 1997,  R)
51
True Lies 1994,  R)
52
Romeo Must Die 2000,  R)
53
Enter the Dragon 1973,  R)
54
Doom 2005,  R)
55
Van Helsing 2004,  PG-13)
56
Underworld 2003,  R)
57
The Art of War 2000,  R)
58
Blade II 2002,  R)
59
Demolition Man 1993,  R)
60
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
61
Ronin 1998,  R)
62
Heat 1995,  R)
63
Casino 1995,  R)
64
GoodFellas 1990,  R)
65
Sleepy Hollow 1999,  R)
66
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
67
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
68
Platoon 1986,  R)
69
The Village 2004,  PG-13)
70
Buffalo Soldiers 2001,  R)
71
Trainspotting 1996,  R)
72
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
73
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
74
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
75
Lord of War 2005,  R)
76
National Treasure 2004,  PG)
77
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
78
8MM 1999,  R)
79
Snake Eyes 1998,  R)
80
Face/Off 1997,  R)
81
The Rock 1996,  R)
82
Hollow Man 2000,  R)
83
Apollo 13 1995,  PG)
84
A Few Good Men 1992,  R)
85
Tremors 1990,  R)
86
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
87
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
88
Raw Deal 1986,  R)
89
Blade 1998,  R)
90
Fight Club 1999,  R)
91
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
92
The Island 2005,  PG-13)
93
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
94
Jackie Brown 1997,  R)
95
Reservoir Dogs 1992,  R)
96
Pulp Fiction 1994,  R)
97
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
98
American Pie 1999,  R)
99
American Pie 2 2001,  R)
100
American Wedding 2003,  R)
101
xXx: State of the Union 2005,  R)
102
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
103
Unbreakable 2000,  PG-13)
104
Rules of Engagement 2000,  R)
105
Sphere 1998,  PG-13)
106
Sin City 2005,  R)
107
Idle Hands 1999,  R)
108
Spider-Man 2002,  PG-13)
109
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
110
Bloodbath at the House of Death 1984,  R)
111
Phone Booth 2003,  R)
112
Azumi 2003,  Unrated)
113
Assassins 1995,  R)
114
Judge Dredd 1995,  R)
115
The Specialist 1994,  R)
116
Rocky 1976,  PG)
117
Rocky III 1982,  PG)
118
Rocky II 1979,  PG)
119
Valentine 2001,  R)
120
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
121
School of Rock 2003,  PG-13)
122
Desperado 1995,  R)
123
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
124
Resident Evil 2002,  R)
125
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
126
The Usual Suspects 1995,  R)
127
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) 1973,  R)
128
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
129
Young Frankenstein 1974,  PG)
130
Pitch Black 2000,  R)
131
Black Sheep 1996,  PG-13)
132
The Last House on the Left 1972,  R)
133
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
134
Ghost in the Shell 1996,  R)
135
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
136
Chasing Amy 1997,  R)
137
Road Trip 2000,  R)
138
Outbreak 1995,  R)
139
Mystic River 2003,  R)
140
Heartbreak Ridge 1986,  R)
141
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
142
Space Cowboys 2000,  PG-13)
143
The Silence of the Lambs 1991,  R)
144
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
145
Bad Company 2002,  PG-13)
146
Red Dragon 2002,  R)
147
Hannibal 2001,  R)
148
Evolution 2001,  PG-13)
149
U.S. Marshals 1998,  R)
150
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
151
The Last Emperor 1987,  PG-13)
152
The Emperor and the Assassin (Jing Ke ci Qin Wang) 1998,  R)
153
The Last Samurai 2003,  R)
154
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
155
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
156
Naked Killer (Chik loh go yeung) 1994,  R)
157
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
158
The Virgin Suicides 1999,  R)
159
The Green Mile 1999,  R)
160
Green Street Hooligans 2005,  R)
161
The Evil Dead 1981,  R)
162
Evil Dead 2 1987,  R)
163
Army of Darkness 1993,  R)
164
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
165
Shaun of the Dead 2004,  R)
166
Jeepers Creepers 2001,  R)
167
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
168
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
169
Stephen King's It 1990,  Unrated)
170
Jing mo gaa ting (House of Fury) 2005,  Unrated)
171
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
172
The Terminator 1984,  R)
173
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
174
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
175
Highlander 1986,  R)
176
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
177
Fortress 1993,  R)
178
Fortress 2: Re-entry 1999,  R)
179
The Hunted 1995,  R)
180
Heavy Metal 2000 2000,  R)
181
Scream 1996,  R)
182
Scream 2 1997,  R)
183
Scream 3 2000,  R)
184
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
185
American Psycho 2000,  R)
186
Bringing Out the Dead 1999,  R)
187
The Fugitive 1993,  PG-13)
188
Shallow Grave 1994,  R)
189
The Grudge 2004,  PG-13)
190
XXX 2002,  PG-13)
191
Basic 2003,  R)
192
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
193
Airheads 1994,  PG-13)
194
Apocalypse Now 1979,  R)
195
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
196
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
197
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
198
Nuns on the Run 1990,  PG-13)
199
Time Bandits 1981,  PG)
200
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
201
The Italian Job 1969,  PG)
202
The Recruit 2003,  PG-13)
203
Minority Report 2002,  PG-13)
204
Tigerland 2000,  R)
205
A Clockwork Orange 1971,  R)
206
The Ring 2002,  PG-13)
207
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
208
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
209
The Godfather 1972,  R)
210
The Godfather, Part II 1974,  R)
211
Farscape: The Peacekeeper Wars 2004,  PG)
212
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
213
Stripes 1981,  R)
214
Beetlejuice 1988,  PG)
215
Predator 1987,  R)
216
Eraser 1996,  R)
217
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
218
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) 1979,  G)
219
Battle Angel (Gunnm) 1993,  R)
220
Duck Soup 1933,  Unrated)
221
The Crow 1994,  R)
222
The Hitcher 1986,  R)
223
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
224
Withnail and I 1987,  R)
225
Blazing Saddles 1974,  R)
226
Wicked City (Yôjû toshi) 1987,  Unrated)
227
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
228
Street Fighter II: The Animated Movie 1995,  PG-13)
229
Street Fighter Zero (Street Fighter Alpha) 1999,  Unrated)
230
Street Fighter Alpha - Generations 2005,  Unrated)
231
Street Fighter 1994,  PG-13)
232
Death Wish 1974,  R)
233
Death Wish 2 1982,  R)
234
Death Wish 4: The Crackdown 1987,  R)
235
Hero 2002,  PG-13)
236
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) 1998,  R)
237
Oldboy 2004,  R)
238
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection 2005,  G)
239
Universal Soldier 1992,  R)
240
Red Scorpion 1989,  R)
241
Agent Red 2000,  R)
242
My Cousin Vinny 1992,  R)
243
Blue Gender 2005,  Unrated)
244
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
245
Robot Jox 1989,  PG)
246
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
247
The Waterboy 1998,  PG-13)
248
Female Prisoner #701 - Scorpion 1972,  Unrated)
249
Blade Runner 1982,  R)
250
Ramones: It's Alive 1974-1996 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments