My Favorite Movies


  barriesoffice's Rating My Rating
1
Iron Monkey 1993,  PG-13)
Iron Monkey
just love this epic fantastic
2
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
looking forward to watch this just can't wait. watch the cartoon every time.
3
Chui ma lau (Drunken Monkey) 2003,  R)
Chui ma lau (Drunken Monkey)
this is alsoone of my fav martial art films, when i heard about it i just couldn't wait to watch it.
4
Cyborg 1989,  R)
Cyborg
he looks bad and amazingly tough.
5
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
wow this bruce lee movie was the the best. i look up to this guy
6
Dragon Fire 1993,  R)
Dragon Fire
i haven't watch this yet but u'm looking forward to it and i'm sure it wiil be fantastic.
7
The White Dragon 2004,  PG-13)
The White Dragon
dying to see it, but have seen the trailer
8
Kiss of the Dragon 2001,  R)
Kiss of the Dragon
movie was great, love the stunts and actions
9
Double Dragon 1994,  PG-13)
Double Dragon
sounds cool and fun
10
The Replacement Killers 1998,  R)
The Replacement Killers
the action was thrilling.
11
Hero 2002,  PG-13)
Hero
one of jet li's finest.
12
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
a great epic and one of the best martial art epic i've ever seen
13
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
this film is wicked, the graphic, technology and the action all AMAZING
14
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
funny and exciting
15
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
more action comedy and geting their ass kicked
16
Wild Wild West 1999,  PG-13)
Wild Wild West
very funny
17
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
looks fantastic and thrilling
18
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!)
the seven coloured chakra with the resanga was beautiful and wow
19
Naruto the Movie - NCM Event ,  Unrated)
Naruto the Movie - NCM Event
yayah
20
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo!
naruto was fantastic on this
21
Naruto movie 3: Gekijyouban Naruto daikoufun! Mikazuki shima no animal panic dattebayo! 2002,  Unrated)
Naruto movie 3: Gekijyouban Naruto daikoufun! Mikazuki shima no animal panic dattebayo!
great and fun, though can't wait to see movie four
22
Bleach: Memories of Nobody 2006,  Unrated)
Bleach: Memories of Nobody
can't wait to watch movie two, never seen ichigo this angry before
23
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time)
wow, it was cool
24
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass )
more fun and action
25
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler)
yahoooooo it was great
26
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island)
best out of them all
27
Love Story 1970,  PG)
Love Story
films like this always make me think about my love life, if it will ever be tragic or have an happy ending
28
Kya Love Story Hai 2007,  Unrated)
Kya Love Story Hai
fun, lovely and sweet
29
Taj Mahal: An Eternal Love Story 2005,  Unrated)
Taj Mahal: An Eternal Love Story
very romantic
30
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
it just so emotional and lovely and romantic
31
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
Mortal Kombat
i was very exicted to see it, action and every thing was great
32
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
Mortal Kombat: Annihilation
better than one, one of my fav martial art films
33
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
when i frist watch i didn't quite get it, but the second,third and so on i became drawn to it and was unpatient for part two
34
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
yeaaaaaaaaahh,this film was great watch it all the time
35
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
wish there could be a fourth one, he has never being so amazing
36
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
absoutely amazing, like the action plus jessica alba looks hot and beautiful in that costume
37
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
looks wow on the preview can't wait
38
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Antonio Banderas do what he does best
39
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
get to see the beautiful catherine zeta-jones along side Antonio Banderas, she looks sexy
40
Kickboxer 1989,  R)
Kickboxer
i wish i have muscles like that and a great fighteras he is.
41
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Nicholas cage was amiazing in this film, the ghost rider is one of my fav marvel action hero
42
The Delta Force 1986,  R)
The Delta Force
Chuck Norris was fantastic in this film
43
Delta Force 2: The Colombian Connection 1990,  R)
Delta Force 2: The Colombian Connection
the action is raw, thrilling and fun
44
Delta Force 3 1991,  R)
Delta Force 3
i love it
45
Operation Delta Force 2: Mayday 1997,  R)
Operation Delta Force 2: Mayday
this film is great
46
Operation Delta Force 1997,  R)
Operation Delta Force
i just love the action
47
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
i just love Harrison Ford in this movie. the film is beyond good i love it
48
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
so amazing
49
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
hugh jackman looks amazing in this film, halle berry...wow she lokks sexy in that outfit. phoenix that was amazing.
50
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
i love sci-fi. this film ia great
51
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
extraordinary emazing
52
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
this was the first sylvester stallone film i see and i came to like him
53
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
i love the action, he looks really cool
54
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
Syl man was great in this film
55
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
yeeeeeeh, wow finally rambo 4 is gonna be release in 2008. this is gonna be great
56
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
very funny, Martin Lawrence is a born natural commedian
57
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
58
The One 2001,  PG-13)
The One
the action is great. seeing jet li fighting himself yayaya
59
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
Bulletproof Monk
fantastic, i love the action
60
Blade 1998,  R)
Blade
i love the fight scene and the vampire slaying scene.
61
Blade II 2002,  R)
Blade II
slaying vampire os soooooo kooooooooool
62
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
the last fihgt at the end was one of a kind. kooooooooooooool
63
Double Impact 1991,  R)
Double Impact
it's fantastic
64
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother)
very funny
65
Judge Dredd 1995,  R)
Judge Dredd
YAAHHOOOOOOOO
66
Conan the Destroyer 1984,  PG)
Conan the Destroyer
great movie. i wish i have muscles like that *smiles* hahaha
67
Conan the Barbarian 1982,  R)
Conan the Barbarian
haven't seen it yet.
68
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
Kuch Kuch Hota Hai
one of the bestlove story i've watched.
69
3 Ninjas Kick Back 1994,  PG)
3 Ninjas Kick Back
fantastic
70
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain 1998,  PG)
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain
very thrilling
71
3 Ninjas Knuckle Up 1995,  PG-13)
3 Ninjas Knuckle Up
great, fuuny and love the action
72
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha) 2000,  PG-13)
The Storm Riders (Fung wan: Hung ba tin ha)
it's amazing, fantastic. the action is great, i just love it, i also read the comic.
73
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) 2006,  Unrated)
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate)
one of a kind.Donnie yen was amazing in this film. it's fantastic and great...........................
74
Chat gim (The Seven Swords) 2005,  R)
Chat gim (The Seven Swords)
donnie yen was amazing in this movie. the film is great and the action is spectacular..........

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments